Czarny szlak forteczny (odcinek lewobrzeżny): Kuńkowce - Bolestraszyce

Adres:

Przemyśl

Twierdza Przemyśl, był niegdyś jedną z najważniejszych fortyfikacji w tym rejonie.

Jako całość Twiredza Przemyśl powstała na przestrzeni lat 80. I 90. XIX wieku. Dziś pozostały po niej głównie ruiny fortów wysadzonych przez Niemców pod koniec II Wojny Światowej, tuż przed poddaniem Twierdzy Przemyśl Armii Czerwonej. Aby zwiedzić pozostałości tych potężnych fortyfikacji, trzeba udać się na wycieczkę czarnym szlakiem fortecznym, który składa się z dwóch niepołączonych i praktycznie niezależnych od siebie odcinków: jeden z nich biegnie lewą stroną Sanu, zaś drugi prawą stroną tej rzeki. Oba odcinki można dodatkowo podzielić na części podkarpackie i karpackie. Lewobrzeżny odcinek czarnego szlaku fortecznego ma długość 19 km, a czas jego przejścia to około 5 godzin, jednakże tylko przy bardzo szybkim i pobieżnym zwiedzaniu gwnzch fortów. Jego trasa przebiega w odległości nie większej niż od 5 do 10 kilometrów od centrum Przemyśla i prowadzi wędrowców przez tzw. zewnętrzny pierścień umocnień. W przypadku szlak usytuowanego po lewej stronie Sanu, trasa geograficznie przebiega przez Pogórze Dynowskie, Podgórze Rzeszowskie oraz Kotlinę Sandomierską. Ten odcinek czarnego szlaku rozpoczyna się w miejscowości Kuńkowce i w części karpackiej prowadzi zwiedzających przez fort VIII „Łętownia” oraz fort IX „Brunner”. Dalsza część szlaku to już część podkarpacka, na której można zwiedzać fort X „Orzechowce”, fort XI „Duńkowiczki, fort XIII „Werner” i fort XIII „San Rideau”, kończąc się w miejscowości Bolestraszyce, gdzie opcjonalnie można jeszcze zahaczyć o fort XIIIb: Bolestraszyce”. Jedynym fortem, który jest udostępniony do zwiedzania w tradycyjnej formie, jest fort VIII „Łętownia”. Jest on czynny od początku maja do końca września. W pobliżu tego fortu jest też miejsce na ognisko i odpoczynek, choć jest to opcja raczej dla osób wędrujących szlakiem od samego Przemyśla.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1374