Czarny szlak forteczny (odcinek prawobrzeżny): Dybawka Górna - Łapajówka

Adres:

Przemyśl

Odcinek prawobrzeżny, to jeden z dwóch odcinków Czarnego Szlaku Fortecznego w Gminie Przemyśl.

Obydwa odcinki nie łączą się w żadnym miejscu, biegnąc po dwóch różnych stronach Sanu. Czarny szlak został wytyczony w taki sposób, aby jego trasa przebiegała nie dalej niż 10 km od centrum Przemyśla, a jednocześnie przechodziła przez najważniejsze i najciekawsze fortyfikacje dawnej Twierdzy Przemyśl. Twierdza Przemyśl została zaprojektowana i zbudowana w okresie od lat 80. do 90. XIX wieku i był to jeden z najważniejszych elementów linii obronnej, chroniącej ówczesne Austro-Węgry od zagrożenia ze strony carskiej Rosji. Do dziś zachowały się jedynie pozostałości fortów otaczających Przemyśl, gdyż pod koniec II Wojny Światowej fortyfikacje zostały wysadzone przez Niemców, wycofujących się przed Armią Czerwoną. Prawobrzeżny odcinek czarnego szlaku rozpoczyna się w Łapajówce, a kończy w Dybawce Górnej, choć można go zwiedzać w obie strony. Jego długość to 26 kilometrów, a czas przejścia z Łapajówki do Dybawki Górnej to około 9 godzin, natomiast w drugą stronę jest nieco szybciej, bo tylko około 7 godzin. Trzeba jednak brać pod uwagę, że podane czasy dotyczą przejścia całej trasy w dobrym tempie i tylko przy szybkim zwiedzaniu najciekawszych fortyfikacji. Idąc od strony Łapajówki, mamy okazję zwiedzić fort XV "Borek", fort I "Salis Soglio", fort IIb „Cyków”, fort III „Łuczyce”, fort IV "Optyń", fort V "Grochowce", fort VI "Helicha" oraz fort VII "Prałkowce". Po drodze miniemy też kilka malowniczych góralskich wsi, a także będziemy mieli okazję wspiąć się na Wapielnicę (394 m n. p.m.). na uwagę zasługuje również fakt, że znaczna część szlaku (ok. 14 kilometrów) przechodzi przez obszar Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego oraz jego otuliny.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1408