Czerwony szlak turystyczny: Przemyśl - Sanok

Adres:

Przemyśl

Przemyśl to ważne miasto położone w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, nad rzeką San.

Przemyśl już od wieków pełnił rolę centralnego ośrodka miejskiego rozległej ziemi przemyskiej i stolicy Księstwa Przemyskiego, a w latach 1975-1998 mieściła się w nim siedziba wojewody przemyskiego. Przemyśl jest bardzo ciekawym miastem pod względem turystycznym – obfituje w liczne atrakcje i zabytki architektury oraz muzea, wśród których warto wymienić choćby Muzeum Archidiecezjalne (założone w 1902r.) oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (założone w 1909r.). Ponadto przez sam Przemyśl oraz w jego okolicy przebiega kilka szlaków turystycznych. Jednym z najważniejszych szlaków w okolicy Przemyśla jest Czerwony Szlak Przemysko-Sanocki. Swój początek ma on w Przemyślu przy Obiekcie Noclegowym PTTK „Podzamcze”, a kończy się po ok. 45 km w Sanoku. Idąc tym szlakiem można przejść przez malownicze tereny Pogórza Przemyskiego oraz Gór Słonnych, gdzie będzie okazja powędrować wśród pięknych lasów czy zatrzymać się na kilu ciekawych miejscach widokowych (najczęściej polecane miejsca to przemyskie osiedle Zielonka, góra Kopystańka, góra Bziana, która położona już jest w Górach Sanocko - Turczańskich). Trasa czerwonego szlaku przebiega również przez Park Krajobrazowy Gór Słonnych i Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Ale szlak czerwony, to nie tylko piękno natury. Równie atrakcyjny jest on dla miłośników historii i zabytkowej architektury. Wybierając się na wycieczkę szlakiem czerwonym warto zacząć od zwiedzenia Zamku Kazimierzowskiego, górującego nad Przemyślem. Następnie w trakcie wędrówki można zobaczyć ciekawe kaplice przydrożne, kościółek w Rokszycach, cerkwie w Brylińcach i Kopyśnie oraz pałac Humnickich w Birczy. Na kończenie można zwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Historyczne w Sanoku, ale ze względu na czas potrzebny do pokonania szlaku (12-13h bez przerw), może się okazać że będzie to możliwe dopiero następnego dnia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1837