Kopiec Tatarski

Adres:

Przemysława, 37-720 Przemyśl

W województwie podkarpackim przy samym Przemyślu można zauważyć jeden z wyższych punktów tego rejonu, czyli Kopiec Tatarski.

Legenda mówi, że został on wzniesiony przez Tatarów w celu upamiętnienia pamięci poległego w walce na tym terenie chana, a jak wiadomo – w każdej legendzie jest trochę prawdy dlatego też miejsce to nosi taką nazwę. Inne zaś źródła podają, że został on usypany przez Przemysława – założyciela Przemyśla. Samo miejsce do dziś jest zagadką zarówno dla mieszkańców jak i historyków. Na samo wzgórze można się dostać prowadzącymi na szczyt betonowymi schodami. Jest dość dużo, dlatego też z wózkami lepiej się tam nie wybierać. Jest to doskonałe miejsce na spacer. Każda osoba przebywająca w Przemyślu powinna poświęcić chwilę i tam dotrzeć tym bardziej, że w okolicach Kopca znajdują również inne ważne punkty miasta, jak na przykład Krzyż Zawierzenia postawiony w 2000 roku. Na samym początku na Kopcu Tatarskim znajdowała się świątynia, która była miejscem kultu bogów słowiańskich. Zastała ona zburzona a w jej miejscu postawiono kaplicę, która podczas II Wojny Światowej również uległa zniszczeniu. Wzgórze Tatarskie otoczone jest piękną zielenią oraz kilkoma sztukami drzew, które tworzą wyjątkowy klimat spokoju. A z jego szczytu rozpościera się przepiękna panorama miasta, którą można podziwiać podczas odpoczynku na zielonej trawie. Dziś Kopiec Tatarski jest miejscem historycznym jak i upamiętniającym dawne dzieje samego miasta Przemyśla. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek, spacer jak i na relaks i wyciszenie. Podczas spaceru po tym terenie wiele osób kierunkuje swoje myśli na refleksje dotyczące swojego życia. Taki spacer przyda się każdej osobie, zarówno starszej jak i młodszej. Na pewno takie odwiedziny pozostaną w pamięci na długo, a to co się zobaczy na wzgórzu potrafi cieszyć myśli latami.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1131