Niebieski szlak turystyczny: Dynów - Ustrzyki Dolne

Adres:

Przemyśl

Gmina Wiejska Przemyśl, to niewielka gmina położona w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim.

Położenie gminy na terenie Pogórza Przemyskiego, spowodowało że przez jej teren przebiega wiele szlaków turystycznych. Najważniejszym z nich jest odcinek Niebieskiego Szlaku Podkarpackiego – drugiego co do długości polskiego górskiego szlaku turystycznego o długości 440km (dłuższy jest jedynie czerwony Główny Szlak Beskidzki – 490km). W niniejszym artykule zostanie opisany odcinek między Dynowem i Ustrzykami Dolnymi o długości 113 km, na którego przejście trzeba poświęcić ok. 28 godzin (nie licząc przerw oraz czasu potrzebnego na zwiedzanie). Opisywany odcinek niebieskiego szlaku przebiega przez Pogórze Dynowskie, Pogórze Przemyskie i Góry Sanocko – Turczańskie. Wędrówka rozpoczyna się w Dynowie, a następnie przechodząc przez miejscowości Dylągowa, Piątkowa, Sufczyna, Huta Brzuska, Krzeczkowa, Olszany, Krasiczyn (gdzie można pozwiedzać robiący wielkie wrażenie renesansowy zamek), Dybawka Dolna, Helicha, Koniusza, Gruszowa, Huwniki, Kalwaria Pacławska (z sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej), Paprotno, Arłamów (ze słynnym dawnym rządowym ośrodkiem wypoczynkowym, gdzie w latach 80. XX wieku internowany był Lech Wałęsa), Jureczkowa i Dźwiniacz Dolny docieramy do Ustrzyków Dolnych. Po drodze wspinamy się też na kilka szczytów: Bosaczka (455 m n. p.m.), Piaskowa (470 m n. p.m.), Wapielnica (394 m n. p.m.), Szybenica (497 m n. p.m.), Suchy Obycz (618 m n. p.m.), Truszkowska (613 m n. p.m.), Brańcowa (678 m n. p.m), Wysoki Dział (640 m n. p.m.), Kamienna Laworta (769 m n. p.m.) oraz możemy pozwiedzać fort VII „Prałkowce”. Oprócz tego na trasie szlaku można podziwiać widoki w wielu punktach widokowych, z których wymienić warto choćby Podłącze z piękną panoramą Dynowa i doliny Sanu, wzgórze powyżej Kotowa, południowy stok Szybenicy, górę Truszówka z widokiem na dolinę górnego Wiaru oraz górę Mosty.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1938