Zielony szlak turystyczny: Bircza

Adres:

Przemyśl

Bircza, to niewielka miejscowość na Pogórzu Przemyskim, w województwie podkarpackim.

Wieś ta do 1934 roku posiadała prawa miejskie, zaś dziś jest siedzibą gminy wiejskiej. Pomimo, że jest niewielką miejscowością, posiada całkiem sporo zabytków. Spowodowane jest to przede wszystkim jej położeniem geograficznym, które zaowocowało przemieszaniem kultury polskiej, ruskiej i żydowskiej, a sama Bircza jeszcze przed II Wojną Światową, wyraźnie dzieliła się na trzy części: polską, ruską i żydowską. Dziś podziały te nie istnieją, choć ślady po nich pozostały choćby w architekturze poszczególnych części wsi. Jedną z atrakcji, którymi Bircza przyciąga turystów, jest możliwość wyruszenia na wędrówkę zielonym szlakiem, który po 20 km krzyżuje się ze szlakiem niebieskim. Przejście tego odcinka zajmuje około 5 godzin, nie licząc czasu potrzebnego na odpoczynek i zwiedzanie zabytków w samej Birczy. Szlak ten został zaprojektowany w związku z planami utworzenia na tym terenie Turnickiego Parku Narodowego. Niestety plan ten nie doczekał się realizacji, ale mimo to szlak został wytyczony i oznakowany. Ciekawostką jest, że obszar, przez który przyjdzie nam wędrować, jest obszarem o bardzo dzikiej przyrodzie. Spowodowane jest to tym, że aż do 1989 roku, obszar ten był niedostępny dla nikogo. Znajdował się tam bowiem rządowy teren łowiecki, utworzony na potrzeby ośrodka wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów w Arłamowie. Z tego też powodu, wędrując od Birczy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, nie spotkamy ani jednej siedziby ludzkiej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 727