Ratusz w Przeworsku

Adres:

Rynek 1, Przeworsk

Gmina Przeworsk znajduje się w województwie podkarpackim, nieopodal Rzeszowa.

Jest to piękna miejscowość, w której warto zobaczyć m. in.: Ratusz miasta, który swoją historią sięga do XV wieku. Obecnie znajduje się tam Restauracja Ratusz, w której warto skosztować tradycyjne, regionalne smaki, a także wieża widokowa. Ratusz znajduje się na miejskim rynku. Pochodzi z około XV wieku, gdzie fundatorem był Jan z Tarnowa, a wzniesiony został w stylu gotyckim. Obecną formę i wygląd zawdzięcza przeprowadzonemu remontowi w 1909 roku. Jest to budowla o charakterze klasycystycznym, z wysoką, masywną wieżą widokową. Ze szczytu możemy podziwiać piękną panoramę Przeworska i okolic, dzięki bezpłatnej lunecie. Dach powstał w formie mansardowej, z wieżą z zegarem. Na wieży zobaczyć również możemy trzy symbole: symbol sadów miejskich, ręka z mieczem (stosowane kary śmierci), oraz herb miasta- Leliwa. Ciekawa jest także płaskorzeźba przy głównym wejściu, przedstawiająca herb. Umieszczona jest także tablica poświęcona J. Piłsudskiemu. Budowla pełniła różne funkcje miasta. Początkowo w ratuszu znajdowała się izba wielka, sklepy, stajnie, a także mieszkania. Kolejnie w ratuszu znajdował się sąd wójtowsko- ławniczy, a także magistrat, natomiast w piwnicy więzienie miejskie. W późniejszych latach utworzona została tutaj szkoła męska, następnie żeńska. W 1958 roku utworzone zostało w ratuszu Muzeum Miejskie, które z czasem zostało przeniesione do pałacu Lubomirskich. Obecnie znajduje się tam Urząd Miejski wraz z salą ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, a także bocznym wejściem trafimy do restauracji. Na parterze znajduje się także Euroregionalne Centrum Informacji Turystycznej. Obok ratusza, na placu targowym, znajduje się pomnik króla Władysława Jagiełły z 1910 roku, a także pomnik Adama Mickiewicza.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2196