Czarny Szlak Siecią Wąwozów Lessowych

Adres:

Puławy

Szlak Lessowych Wąwozów prowadzi zachodnim skrajem Płaskowyżu Nałęczowskiego i Małopolskim Przełomem Wisły przez tereny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Trasa zaczyna się w miejscowości Puławy, obok Pałacu, dalej wiedzie przez Maćkowy Dół- Dębniak, natomiast kończy się w Parchatka na dworcu PKS. Jest to trasa ukazująca piękne tereny naturalne. Szlak idealny dla miłośników przyrody, którzy chcą zobaczyć idealne miejsca i krajobrazy. Płaskowyż Nałęczowski to obszar pokryty lessem, oraz dolinami rzecznymi i wąwozami. Większość terenu to region rolniczy. Płaskowyż rozciąga się między rzeką Wisłą oraz rzeką Bystrzycą. Nad rzeką Bystrą znajduje się malownicze miasto Nałęczów. Zobaczyć tutaj można kilka zabytkowych obiektów, głównie willowa zabudowa. Warty podziwiania jest również Kazimierski Park Krajobrazowy, o powierzchni około 14 tys hektarów. Park obejmuje tereny fragment Płaskowyżu Nałęczowskiego i Równiny Bełżyckiej oraz przełom Środkowej Wisły i wschodni skraj Równiny Radomskiej. W niektórych miejscach, na stromych zboczach znajdują się odsłonięte wapienne skały. Na większości terenów znajdują się wąwozy lessowe, dochodzące do 30 metrów głębokości. Nad ujściem rzeki Chodelki do Wisły zobaczyć możemy 90-metrową skarpę nadbudowana lessem. Ciekawym miejscem jest również Góra Trzech Krzyży, gdzie możemy zobaczyć fragmenty muraw stepowych. Jest to także idealny punkt widokowy na miasto Kazimierz Dolny i okolice. W końcowej miejscowości Parchatka bardzo popularny jest wąwóz lessowy, przy którym znajduje się wyciąg narciarski. Zobaczyć tutaj możemy również czarną topole, która ma około 260 lat i obwód 612 cm.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2127