Niebieski Szlak Nadwiślański

Adres:

Puławy

Szlak Nadwiślański oznaczony kolorem niebieskim ma długość około 109 kilometrów. Jest to jedna z najdłuższych tras na Lubelszczyźnie.

Zaczyna swój bieg w Annopolu i wiedzie m. in. przez Kazimierz Dolny, Puławy, natomiast kończy się w Dęblinie. Jest to szlak przyrodniczy jak i historyczny. Na trasie znajdują się dwa parki Krajobrazowe: Wrzelowiecki i Kazimierski, a także trzy rezerwaty przyrody: „ Skarpa Dobrska”, „Krowia Wyspa”, „Łęg na Kępie”. Szlak pieszy daje nam możliwość podróżowania po wąwozach lessowych. Zobaczymy strome, piękne zbocza w kierunku Wisły, a wędrować będziemy po wyniosłościach, wierzchowinach. Okolice Kazimierza Dolnego mają największe zagęszczenie wąwozów lessowych. Najbardziej znanym i podziwianym jest wąwóz zwany Korzeniowy Dół, gdzie długość wynosi około 500 metrów. Ściany sięgają tutaj nawet 8 metrów wysokości, a na całej długości zwisają korzenie drzew. Kolejnym popularnym wąwozem jest Wąwóz Czerniawy, którego długość wynosi około 900 metrów, a na jego trasie znajduje się Cmentarz Żydowski z pomnikiem wzorowanym na jerozolimskiej Ścianie Płaczu. Na trasie zobaczymy również zabytkowe obiekty, miejsca, którym warto poświęcić kilka chwil. W miejscowości Piotrawin zobaczymy kościół gotycki, w Kazimierzu Dolnym- ruiny zamku, fara, natomiast w Puławach- zespół pałacowo-parkowy Czartoryskich. Podczas przemierzania szlaku, spotkamy muzea takie jak: Muzeum Nadwiślańskie, Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Regionalne PTTK w Puławach. Miejscem dla którego warto zatrzymać się jest Sanktuarium Maryjne w Kazimierzu Dolnym.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1616