Zielony Szlak im. Wincentego Pola

Adres:

Puławy

Szlak im. Wincentego Pola oznakowany jest kolorem zielonym i wynosi około 18 kilometrów.

Trasa biegnie z Puław przez Kazimierski Park Krajobrazowy, Równinę Radomską wzdłuż Małopolskiego Przełomu Wisły do Janowcu. Trasa ukazuje nam głównie walory przyrodnicze, wraz z unikalnymi krajobrazami. Szlak zaczyna się pod Pałacem Lubomirskich w mieście Puławy. Dalej udajemy się w kierunku rezerwatu Łęg na Kępie. Zobaczymy tutaj głównie pozostałości lasu łęgowskiego, drzewa typu: dąb błotny, topola włoska i kanadyjska, sosna wejmutka. Trasa wiedzie przez cały czas wzdłuż Wisły, co dodaje nam uroku i pięknego krajobrazu przy wędrówce. Mijamy Górę Puławską i docieramy do Bochotnicy, gdzie skorzystać możemy z promu, którym dostaniemy się na drugi brzeg Wisły do Nasiłowa. Tutaj na trasie zobaczymy nieczynne tarasowe wyrobisko nieczynnego kamieniołomu. Jest to również teren licznych wąwozów, po których będziemy wędrować dalej. Szlak kieruje się w stronę miejscowości Janowiec, po skarpie wiślanej. Krawędzi skarpy porośnięte są bardzo rzadką roślinnością kserotermiczną. Jest to idealne miejsce, z którego możemy podziwiać piękne widoki. Zobaczymy Małopolski Przełom Wisły, miasto położone po drugiej stronie rzeki- Kazimierz Dolny. Zobaczyć także można rezerwat przyrody „Krowia Wyspa”, a także „Skarpa Dobrska”. Ciekawym widokiem jest także wieś Mięćmierz położona w wąwozie niedaleko wiatraka. Stąd udajemy się do Janowca na rynek, gdzie po schodach na wzgórze dotrzemy do zabytkowego zamku, gdzie warto poświęcić chwilę na zwiedzenie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 965