Kościół p.w. Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim

Adres:

Jana Pawła II 15, Radzyń Podlaski

Telefon:

83 352 73 89

Polska jest przepięknym i turystycznym krajem. Nie można nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.

W naszym kraju bardzo często goszczą obcokrajowcy, gdyż chcą oni jak najlepiej poznać historię Polski, a także zwiedzić jej najpiękniejsze zakątki. Od wschodu do zachodu ciągnie się tu bowiem niezliczona ilość pięknych miejsc, zabytków i innych atrakcji turystycznych. Szczególnie piękna jest Lubelszczyzna, gdzie znajdziemy wiele wspaniałym miast, starych domów, kamienic, kościołów, zamków, pałaców, pomników, muzeów, galerii itd. To właśnie tam znajduje się Radzyń Podlaski - malownicze miasteczko posiadające bardzo interesującą historię. W Radzyniu Podlaskim możemy podziwiać mnóstwo zabytków, takich jak: Oranżeria, Pałac Potockich, Pałac Szlubowskich i wiele innych. Przez miasto to przebiega również Szlak Renesansu Lubelskiego, który zachwyca bogactwem atrakcji, które znajdują się wzdłuż niego. W Radzyniu Podlaskim możemy także zobaczyć Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, który jest świątyniom radzyńskiej rzymskokatolickiej parafii. Budowlę tą znajdziemy na skrzyżowaniu ulicy Ostrowieckiej oraz ulicy Jana Pawła II. Kościół został wybudowany z fundacji Mniszchów, którzy w tamtym okresie dzierżawili dobra radzyńskie. Jego budowę zakończono w 1641 roku, a konsekracja budowli nastąpiła trzy lata później. Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim reprezentuje styl renesansowy, dlatego też znajduje się on na Szlaku Renesansu Lubelskiego. Świątynia ta jest jednonawowa, posiada jednak dwie kaplice po bokach. Nad jej zakrystiami zostały umieszczone typowo renesansowe attyki. Kościół posiada również fryz, absydę, a także sieć sztukaterii. Wewnątrz znajdziemy również wspaniałe obrazy. Tę budowlę sakralną koniecznie trzeba zobaczyć, gdyż jest ona przepięknym elementem Radzynia Podlaskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1826