Nowy cmentarz żydowski w Radzyniu Podlaskim

Adres:

ul. Lubelska, Radzyń Podlaski

Z pewnością każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak pięknym i wyjątkowym krajem jest Polska. Nie dziwi też nikogo, że turystyka rozwija się tu niezwykle prężnie.

Polskę coraz częściej odwiedzają goście z zza granicy, którzy chcą jak najlepiej poznać nasz kraj, jego historię i ciekawe miejsca. W sezonie schroniska oraz hotele pękają w szwach, gdyż zainteresowanie polską turystyką jest tak ogromne. W naszym kraju znajduje się wiele wspaniałych miejsc, starych domów, kościołów, cmentarzy... Są one żywymi świadkami historii, i pamiętają wydarzenia, o których my powoli zapominamy. Z pewnością każdy wie, iż historia naszego kraju nie jest usłana różami. Miał on swoje lepsze i gorsze chwile, wzloty i upadki, a wszystko to niezwykle przekłada się dzisiejszą turystykę. Jak wiadomo, przed wojną Polska była krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem etnicznym. Szczególnie wiele żyło tutaj Żydów. Niestety zmieniło się to po drugiej wojnie światowej, gdyż hitlerowcy wymordowali znaczną ich większość Żydzi pozostawili jednak po sobie kawał swojej kultury. Do dzisiaj możemy chodzić na koncerty muzyki żydowskiej, jadać w żydowskich restauracjach, a także odwiedzać synagogi i kirkuty. Jeden z cmentarzy żydowskich znajduje się w Radzyniu Podlaskim- przepięknym mieście leżącym w województwie lubelskim. Cmentarz ten nazywany jest Nowym Cmentarzem Żydowskim i mieści się on przy ulicy Lubelskiej. Jego powierzchnia wynosi 0, 69 hektara. Powstanie kirkutu datuje się na początek XX wieku. Podczas drugiej wojny światowej został on zdewastowany, również po wojnie zdarzały się na nim przeróżne kradzieże. Do dzisiaj zachowały się jedynie nieliczne macewy lub też ich fragmenty. Pomimo to, teren żydowskiego cmentarza w Radzyniu Podlaskim jest zadbany i uporządkowany. Ponadto na jego terenie mieści się obelisk, który wybudowano ku czci ofiarom Holocaustu.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1662