Oranżeria

Adres:

Jana Pawła II 4, Radzyń Podlaski

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego jak pięknym i wartościowym krajem jest Polska. Z tego też względu polska turystyka wręcz kwitnie.

Od lat odwiedzają nas goście zza granicy, którzy zakochali się w naszym kraju i chcą do niego wracać jak najczęściej. Nic dziwnego, bowiem znajduje się tu naprawdę mnóstwo atrakcji turystycznych. Jak Polska długa i szeroka ciągnie się tu niezliczona ilość wspaniałych miejsc, starych kościołów, domów, pałaców, zamków, parków, pomników, muzeów, galerii, szlaków turystycznych itd. Szczególnie piękna jest Lubelszczyzna. Zarówno Wyżyna Lubelska, jak i Polesie Lubelskie nie przestaje zachwycać nas swoimi wspaniałościami. To tu znajduje się Radzyń Podlaski, który jest naprawdę bardzo malowniczym miastem ze wspaniałą historią. Można tu zobaczyć między innymi cmentarze żydowskie, renesansowy Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, Pałac Potockich i wiele innych zabytków. Znajduje się tu także rzecz wyjątkowa, a mianowicie Oranżeria, zaliczana do najpiękniejszych zabytków w całej Polsce. Jest to wysokiej klasy dzieło niejakiego Jakuba Fontany oraz jego współpracowników, którzy postawili Pałac Potockich. Oranżeria pałacowa znajduje się w parku i jest usytuowana na rzucie dwóch skrzyżowanych prostokątów. Jej fasada znajduje się od strony południowej. Oranżeria posiada bardzo widoczne kolumny, a także pilastry jońskie. Na belowaniu znajdują się rzeźby, które przedstawiają wjeżdżający na niebieski firmament apolliński rydwan, natomiast znajdujące się po bokach ryzality ozdobione są za pomocą wazonów i puttów. Dzięki tej niesamowitej oranżerii zespół pałacowo-parkowy znajdujący się w Radzyniu Podlaskim jest czymś wyjątkowym w skali całego kraju. Z pewnością warto go zobaczyć. Jest on bowiem rzeczą godną podziwu i wspaniałym dowodem na to, że Polska jest przepięknym krajem.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2880