Pałac Szlubowskich

Adres:

Radzyń Podlaski

Z pewnością każdy wie o tym, iż Polska jest naprawdę niezwykłym i bardzo turystycznym krajem. Nic dziwnego, że w najpiękniejszych miejscach Polski coraz słyszymy obcokrajowców, którzy zawzięcie dyskutują o jego urokach.

Bowiem coraz częściej gościmy ludzi zza granicy, którzy pragną poznać historię naszego kraju, a także zwiedzić co nieco. Nic dziwnego, gdyż w Polsce znajdziemy nie tylko wspaniałe zabytki, ale także mnóstwo miejsc, zachwycających swoją naturalnością, takich jak np. Mazury, Morze Bałtyckie, czy pasma górskie. Szczególnie pięknym regionem Polski jest Lubelszczyzna, która często bywa niedoceniana. Zarówno Wyżyna Lubelska, jak i Polesie Lubelskie oferują turystom mnóstwo ciekawych form spędzania wolnego czasu. To tu znajduje się wspaniałe miasto- Radzyń Podlaski, które wciąż urzeka bogactwem swoich zabytków. Znajdziemy tu między innymi żydowskie cmentarze, renesansowy kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, Oranżerię, Pałac Potockich i wiele innych. Ponadto w miejscu, gdzie dziś stoi szpital, wznosił się niegdyś niejaki Pałac Szlubowskich. Był to pałacyk podmiejski, który nazywany był przez okoliczną ludność "Gubernią". Znajdował się on w zalesionym parku włoskim. Wybudowali go Potoccy pod koniec osiemnastego wieku. W pierwszej połowie dziewiętnastego wieku przebudowano go, a już w czasie pierwszej wojny światowej stał się on siedzibą Szlubowskich. Murowany budynek ma kształt prostokąta. Posiada dwie kondygncacje oraz dach mansardowy. Jego rycerskość podkreśla kwadratowa wieża, która przylega do wschodniej elewacji. Dawny Pałacyk Szlubowskich reprezentuje styl eklektyczny. Nie brakuje u również barokowych i neogotyckich elementów. Z pewnością budynek ten wart jest zobaczenia, tak samo jak i inne zabytki Radzynia Podlaskiego. Warto więc przyjechać tu z rodziną i dobrze spędzić wolny czas.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2756