Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

Adres:

Jana Pawła II,Radzyń Podlaski

Z pewnością nikomu nie trzeba udowadniać, że Polska jest cudownym krajem. Wie o tym bowiem, każdy Polak, a także każdy gość z zza granicy, który kiedykolwiek tu przyjechał.

Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby zobaczyć jej piękno, niesamowity charakter i poczuć atmosferę tego kraju. Od morza, aż po góry ciągnie się tu niezliczona ilość wspaniałych miejsc, szlaków i innych atrakcji. Szczególnie piękna jest Lubelszczyzna, która wciąż nie przestaje zachwycać. Zarówno Wyżyna Lubelska, jak i Polesie Lubelskie mają wiele do zaoferowania. Znajduje się tu bowiem mnóstwo zabytkowych domów kościołów domów, pałaców, zamków, pomników i innych atrakcji pochodzących z przenajróżniejszych epok. To tu możemy znaleźć wspaniałe i malownicze miasto, jakim jest Radzyń Podlaski posiadający bogatą i interesującą historię, a także wiele turystycznych miejsc i zabytków. Jednym z nich jest Pałac Potockich, który został wybudowany w latach 1685-1709. Jest to przepiękna rezydencja reprezentująca styl rokokowy uważana za Polski ideał. Jej projektantem był niejaki August Locci, natomiast przebudowy dokonał Jakub Fontana. Główny korpus pałacu posiada dwie kondygnacje oraz czterospadowy dach z lukarnami. Wybudowano go na planie prostokąta. Jednym z najpiękniejszych elementów pałacu jest reprezentacyjna fasada znajdująca się od strony dziedzińca. Zachwyca ona wyjątkowym pięknem. Rozczłonkowano ją trzeba ryzalitami, z czego środkowy ozdobiony jest wspaniałą dekoracją rzeźbiarską posiadającą dwie kartusze z herbami Kątskich – Brochwicz i Potockich - Pilawa, które zwieńczone są otwartą koroną i dostojnymi panopliami. Co więcej, poniżej umieszczono dwie rzeźby niewolników. Boczne ryzality, także ozdobione są rzeźbami. Z pewnością pałac ten trzeba zobaczyć, choćby ze względu, że jest on jedną z najpiękniejszych budowli tego typu w całej Europie.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4586