Dwór Kiwerskich

Adres:

Lubelska 24A, 22-169 Rejowiec Fabryczny

Rejowiec fabryczny jest to miasto założone przez Mikołaja Reja, położone w województwie lubelskim w gminie chełmińskim.

Zobaczyć możemy tam piękny, klasyczny Dwór Kiwerskich przy ulicy Lubelskiej, który został wybudowany w 1895 roku. Powstał na miejscu dawnego, XVIII wiecznego folwarku. Jest jedynym rejestrowanym zabytkiem Rejowca Fabrycznego. Założycielem, jak i właścicielem był Mieczysław Morawski. Posiadał on jedynie córkę. Późniejszym właścicielem został zięć- Jan Kiwerski. Był to parterowy budynek mieszkalny wraz z gankiem, zadbany przez właścicieli. Regularnie i systematycznie remontowany i dbany w każdym szczególe i mankamencie. Obok dworu założony został także park. Drzewa, takie jak: graby, świerki, kasztanowce posadzone zostały w charakterystyczny sposób. Rośliny nasadzone zostały w rzędach, gdzie korony tworzą zwartą ścianę zieleni. Jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by tworzyły odpowiednią formę. Obecnie we dworze znajduje się siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury „Dworek” po generalnym i całkowicie odnawialnym remoncie, trwającym pół roku. Otwarcie nastąpiło 16 lutego 2011 roku, gdzie udział wzięło wielu ważnych gości. Odnowiono elewacje, wymieniono okna, drzwi, podłogi i instalację, a także pokrycie dachu. Pomieszczenia zostały wyposażone w nowoczesne meble oraz sprzęt. Podczas remontu powiększona została również sala widowiskowa, dzięki czemu jest większa przestrzeń dla wystaw i występów różnych grup. Zakupiony został także sprzęt audiowizualny oraz dobry sprzęt nagłośnieniowy. Znajduje się tutaj także biblioteka miejska. Jest to miejsce wielu organizowanych imprez, wystaw sztuki, spotkań ważnych gości. Miasto na remont otrzymało dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania „Promenada S 12”.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2087