Część Szlaku Chasydzkiego

Adres:

Ropczyce

Jak wiadomo Polskę zamieszkiwało niegdyś wiele różnych narodowości, a w szczególności ludność pochodzenia żydowskiego.

Sytuacja ta w znacznej mierze uległa zmianie po drugiej wojnie światowej. Jednak w Polsce, ciągle widać kulturę i sztukę, którą zostawili po sobie tamci ludzie. Z tego względu Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego założyła tak zwany Szlak Chasydzki. Jest to projekt mający na celu tworzenie ogromnego i międzynarodowego szlaku turystycznego, który wykorzystywałby zarówno dziedzictwo kultury, jak i religii żydowskiej. Organizację szlaku rozpoczęto w 2006 roku i do dziś nie jest on ukończony. Do tej pory udało się umieścić na Chasydzkim Szlaku miejscowości, które znajdują się w województwie lubelskim, podkarpackim oraz na Ukrainie. Jednym z miast znajdujących się na szlaku są położone na Podkarpaciu Ropczyce, gdzie niegdyś mieszkało wiele rodzin żydowskich. Obecnie możemy tam zobaczyć jedynie żydowski cmentarz, który powstał w pierwszej połowie trzynastego wieku. Znajduje się on przy ulicy Polnej. W czasie drugiej wojny światowej naziści doszczętnie go zdewastowali, dlatego też do naszych czasów nie przetrwała żadna z macew. Cmentarz żydowski w Ropczycach ma powierzchnię 0, 5 hektara, a podziwiać możemy tam jedynie obelisk z pamiątkową tablicą, który postawiono na cmentarzu w celu uczczenia pamięci Żydów, a także ohel cadyka. Z pewnością warto wybrać się na tą część Szlaku Chasydzkiego, oddać cześć pomordowanym Żydom, a także odwiedzić ich cmentarz. Z pewnością jest to dobry dodatek do każdej wycieczki turystycznej w stronę Bieszczad.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1469