Rezerwat Przyrody "Szwajcaria Ropczycka" to wąwóz lessowy porośnięty lasem, o pow. 2,59 ha z niemal pionowymi, osobliwie wyrzeźbionymi ścianami lessu. Wzgórze, na którym znajduje się rezerwat, ma wysokość 275 m n.p.m., jest rozcięte głębokim parowem lessowym z suchym dnem, na którym usytuowany jest deptak spacerowy. Część ścian wąwozu osiąga dość znaczne różnice poziomów wysokości wahające się do kilkunastu metrów o nachyleniu nawet do 80-90 proc.
Założone w 1362 r. Ropczyce były wielokrotnie odwiedzane przez Polskich władców - Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego, ale to nie przeszłość historyczna, lecz unikatowy wąwóz lessowy decyduje o ich wyjątkowości. Wąwóz zbudowany jest z lessu, czyli żółtawej, pylastej skały powstałej wskutek osadzania się malutkich ziarenek kwarcu przenoszonych przez wiatr.
W Polsce pokrywy lessowe występują w pasie od Niziny Śląskiej przez Pogórze Karpackie i Wyżyny Małopolskie, aż do Lubelskiej. Wiele podobnych wąwozów można zobaczyć w kilkunastu miejscach w kraju, jednak ropczycki parów jest szczególną atrakcją turystyczną ze względu na jego lokalizację w samym sercu miasta! Otaczająca go zabudowa mieszkaniowa oraz infrastruktura transportowa nie zakłócają jego spokoju i piękna. Strome zbocza, wysokie na kilkanaście metrów, są porośnięte przezwyjątkowo dorodne dęby oraz brzozy, graby i buki. W leśnym runie rosną znajdujące się pod ochroną pierwiosnki i barwinki, a w konarach drzew gnieżdżą się m.in. muchówki, jaskółki i wilgi. Dynamicznie rozwijająca się w Ropczycach po II wojnie światowej działalność przemysłowa na szczęście nie doprowadziła do degradacji przyrodniczej wąwozu, dzięki czemu w 2000 r. został on uznany za rezerwat przyrody. Ze względu na niezwykle strome stoki obszar nazwano "Szwajcarią Ropczycką". Aleja spacerowa poprowadzona suchym dnem parowu to ulubiona trasa przechadzek mieszkańców miasta.