Figura Chrystusa Frasobliwego w Rykach

Adres:

Ryki

Figura Chrystusa Frasobliwego to bardzo ważny motyw w chrześcijaństwie.

Przedstawia ona rozmyślającego Chrystusa w pozycji siedzącej, z głową wspartą na dłoni. Na ciele Chrystusa widać krwawe ślady biczowania a na głowie tkwi korona wykonana z cierni. Niektórzy uważają, że poza ta przedstawia Chrystusa na Golgocie, tuż przed ukrzyżowaniem. Na pewno jest to symbol męki i cierpienia. Taką właśnie figurę można zobaczyć między innymi w Rykach – w małym miasteczku położonym w województwie lubelskim. Rzeźba wykonana jest z piaskowca i pochodzi z XVIII wieku. Na murowanym cokole, w miejscu gdzie niegdyś stał kościół pod wezwaniem świętego Jakuba dzisiaj pozostał Frasobliwy Chrystus czuwający nad miastem i mieszkańcami. Będąc w Rykach warto przespacerować się do zbiegu ulic Królewskiej i Szkolnej i zobaczyć tą ludową rzeźbę, która przetrwała ponad dwa wieki i jest świadkiem odległych czasów. Niedaleko od kamiennego cokoła Z zadumanym Chrystusem, znajduje się skwer miejski a w jego centralnej części widnieje tablica upamiętniająca miejsce gdzie dawniej stała świątynia i gdzie spoczywają prochy Stanisława Poniatowskiego, dawnego starosty Ryk, który był zarazem wojewodą mazowieckim starostą krakowskim. Prawdopodobnie to właśnie dzięki staraniom Poniatowskiego Ryki otrzymały prawa miejskie. W Rykach nie ma wielu zabytków historycznych. Wspomniana Figura Chrystusa Frasobliwego jest dlatego tak ważna i cenna zarówno dla całej gminy jak i mieszkańców. Skłania do zadumy i nad zastanowieniem się nad przemijającym czasem, nad samotnością i bezsilnością człowieka. Jednocześnie daje nadzieję, że po ciężkich dniach nadejdą te lepsze i dobro zwycięży nad złem. Dla każdego człowieka może być ona innym symbolem. Będąc przejazdem czy na urlopie w Rykach koniecznie trzeba przystanąć i zobaczyć tą rzeźbę.

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2446