Kościół w Bobrownikach

Adres:

Bobrowniki

Bobrowniki to mała wieś położona w województwie lubelskim.

Nie posiada ona wielu zabytków ale te, o których warto wspomnieć to cmentarz żydowski i barokowy kościół, który liczy 500 lat. Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to murowany budynek posiadający tylko jedną nawę. Pierwsza świątynia powstała w 1488 roku – wybudował ją Stanisław Tarło. Kościół, który możemy dzisiaj podziwiać powstał dzięki staraniom Gabriela Tarło. Parafia Bobrowniki istnieje już od 1503 roku a świątynia od 1632. W 1757 roku kościół spłonął a jego miejsce powstał nowy, murowany budynek. Do jego budowy użyto cegieł a następnie budynek otynkowano. Z zewnątrz świątynia przedstawia typowy dla regionu lubelskiego renesansowy styl. Wewnątrz, w wystroju wnętrza możemy się dopatrzeć barokowych zdobień. Kościół posiada tylko jedną nawę. Styl w jakim został wybudowany nazywany jest renesansem lubelskim. Pod tą nazwą kryją się obiekty murowane, zwłaszcza sakralne, które powstały na początku XVII wieku. Kościoły z tego okresu posiadają kilka wspólnych cech. Co zadziwia chyba najbardziej to brak wieży, charakterystycznej dla innych stylów budownictwa. Kościoły te zbudowane są na takim samym planie. Posiadają wysokie, wąskie okna, zakończone półkoliście. Konstrukcja dachu jest stroma a sklepienia beczkowe posiadają lunety. Również prezbiterium wygląda inaczej od tych, które widuje się na co dzień. Jest ono węższe od nawy i zakończone jest półkoliście. Otynkowane ściany posiadają mają zdobień. Sklepienie wypełniają geometryczne kształty i ciekawe wzory. Do ścian nawy przybudowane zostały boczne kaplice. Nad całą szerokością nawy znajduje się chór wsparty na łukach. Jak w każdej świątyni i tutaj panuje specyficzny klimat i czuć ducha czasu. Ciszę i chwilę zadumy mogą przerwać jedynie odgłosy samolotów, ponieważ w niedalekim Dęblinie znajduje się lotnisko.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1669