Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach

Adres:

Szkolna 22, 08-500 Ryki

Jednym z ciekawszych obiektów, które na pewno warto zobaczyć będąc w Rykach jest Kościół Najświętszego Zbawiciela.

W 1981 roku kościół ten wraz z przykościelnym cmentarzem, ogrodzeniem i starą plebanią został wpisany na listę zabytków. Budowę świątyni rozpoczęto w 1908 roku. Projekt wykonał Józef Pius Dziekoński. W 1914 roku budynek uroczyście poświęcono. Najważniejszym zabytkiem we wnętrzu tego neogotyckiego kościoła jest obraz Chrystusa na krzyżu autorstwa Leona Wyczółkowskiego a także ambona przyfilarowa wykonana przez Franciszka Adamka. Pomysłodawcą zbudowania kościoła w parafii był ówczesny ksiądz proboszcz Jan Rozwadowski. Był to siódmy kościół w historii całej parafii. Jak podają źródła ksiądz twierdził, że jest tak wielka ilość wiernych, że nie mieszczą się już w obecnym kościele i wskutek dużego tłoku dochodzi do wypadków śmiertelnych a poza tym stan świątyni grozi zawaleniem. Dzisiaj w miejscu gdzie rozebrano stary kościół pozostała Figura Chrystusa Frasobliwego, która pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Pierwsze wzmianki o parafii ryckiej pochodzą z 1442 roku. Niestety podczas napadu tatarskiego, który miał miejsce w 1500 roku zaginął dokument, w którym podana była dokładna data powstania parafii. Prawdopodobnie jej założycielem był król, ponieważ zarówno Ryki jak i pobliskie tereny były wtedy własnością królewską. Niestety liczne najazdy tatarskie i pożary pozacierały ślady przeszłości. W 1737 roku w Rykach wybudowano murowany kościół pod wezwaniem św. Jakuba. Rozebrano go w 1940 roku. Dzisiaj w Rykach najważniejszą świątynią jest Kościół pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Każdy przyjezdny swoje pierwsze kroki kieruje właśnie tutaj bo jest to ważne miejsce a żeby to docenić trzeba poznać trochę faktów z historii tego ciekawego miasteczka i całej parafii.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2625