Pałac Poniatowskiego w Rykach

Adres:

Warszawska 11, 08-500 Ryki

Ryki to małe, urocze miasteczko położone w województwie lubelskim, w powiecie ryckim.

Leży ono na pograniczu trzech regionów Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia. Cały powiat nazywany jest Małym Mazowszem. Turystyka w Rykach jest dość słabo rozwinięta a szkoda bo wiele zabytków i piękne, malownicze tereny to bardzo dobre miejsce do odpoczynku, połączonego ze zwiedzaniem ciekawych miejsc i poznawaniem historii. Jednym z obiektów wartych obejrzenia w Rykach jest Pałac Poniatowskich. Jest to zabytkowy, murowany dwór, wybudowany z cegieł a następnie otynkowany. W dawnych czasach stanowił on rezydencję Stanisława Augusta Poniatowskiego. Prawdopodobnie to dzięki Poniatowskiemu Ryki otrzymały prawa miejskie. Dwór ten został wybudowany w 1765 roku. Jego klasycystyczny styl doceniali również kolejni właściciele. Po Stanisławie Poniatowskim dwór objął hrabia Jan Jezierski. Za jego czasów budynek przebudowano a także zmieniono przylegający do niego park dworski. Hrabia Jezierski przyczynił się do znacznego rozwoju gospodarczego Ryk. Gospodarstwo rybackie z 31 stawami hodowlanymi było najlepiej prowadzonym gospodarstwem w całym Królestwie Polskim. Bardzo długo o Rykach mówiono że są „stolicą karpi”. do dzisiaj w mieście działa ośrodek hodowli ryb. Ostatnimi właścicielami pałacu byli Marta i Zdzisław Marchwiccy. Po pożarze w 1980 roku odbudowano go i ponownie oddano do użytku. W jego murach mieści się Dom Kultury, Urząd Stanu Cywilnego a także Biblioteka Miejska. Park dworski a właściwie jego pozostałości, dzisiaj przypominają o dawnych czasach i zachęcają do spacerów. Stare drzewa są świadkami minionych wieków. Pełni on obecnie funkcję parku miejskiego. Niedaleko Pałacu Poniatowskich przebiega droga łącząca Lublin z Warszawą. Stąd do Warszawy jest 100 kilometrów i zaledwie 65 do Lublina.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 6076