Czarny szlak turystyczny: Czudec – Brzeżanka

Adres:

Rzeszów

Czarny, jeden z najtrudniejszych szlaków turystycznych z miejscowości Czudec do Brzeżanki o długości 24 km i o czasie przejścia ok 8 godzin to niewątpliwie ciekawa gratka dla miłośników turystyki pieszej.

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Czudec, gdzie na uwagę zasługuje kościół parafialny pw. Św Trójcy z przełomu 1713-1734, w którym czczony jest obraz Matki Boskiej Czudeckiej. Ciekawym miejscem jest również urokliwy rynek tego małego miasteczka. Dalsza trasa prowadzi obok cmentarza z kaplicą cmentarną św. Marcina z końca XVIII wieku. Kolejny etap trasy biegnie zabudową wiejską, a następie wzniesieniami o nazwie Grochowiczana. Dalsza trasa to malownicze krajobrazy oraz podziwianie panoramy Wisłoki. Następny etap wędrówki wzgórza nad Strzyżowem. Idąc dalej zagajnikami w kierunku południowo-zachodnim osiągamy grzbiet wzniesienia nad Połomią 340 m. n. p.m., skąd można podziwiać rozległą panoramę, w miejscowości Połomia trafić można na ciekawy zespół kamiennego kościoła zbudowany w stylu gotyckim z pięknym i unikalnym jak na ten styl tryptykiem szkoły Wita Stwosza. Dalsza trasa prowadzi zabudowaniami miejskimi Gwoździanki, gdzie znajduje się dawna, drewniana cerkiew grekokatolicka z I połowy XIX wieku, która obecnie pełni funkcje kościoła parafialnego wyznania rzymskokatolickiego. Mijając las należy przejść przez przysiółek Zagórze i powoli kierować się do najwyższego wzniesienia w Brzeżance, czyli szczytu o wysokości 477m. n. p.m. o tej samej nazwie co miejscowość. Cała trasa jest bardzo ciekawa i malownicza i zachce do odwiedzenia tego regionu kraju.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1397