Czerwony szlak rowerowy im. płk. Leopolda Lisa-Kuli

Adres:

Rzeszów

Czerwony szlak im. płk. Leopolda Lisa – Kuli powstał w 2001 roku na wniosek Podkarpackiego Związku Piłsudczyków w Rzeszowie.

Szlak prowadzi z miejscowości Kosina, a kończy swój bieg na rzeszowskim rynku. Szlak został wyznakowany w kolorze czerwonym, a jego długość wynosi 39 km. Środki na oznakowanie i infrastrukturę na szlaku sponsorowały takie instytucje jak: urzędy marszałkowskie i powiatowe Łańcutu, Rzeszowa, Urząd Gminy w Markowej i inne organizacje zarówno rządowe jak i te pozarządowe. Początek trasy to start przy pomniku płk. Leopolda Lisa-Kuli, który był majorem Wojska Polskiego, dalej trasa wiedzie przez szutrową drogę wzdłuż zabudowań a potem lekkich pagórków. W miejscowości Markowa czeka na wszystkich chętnych skansen, który poświęcony jest typowej zabudowie historycznej jaka obecna była w Markowej. Skansen jest dobrze oznaczony i stojąca przed nim tablica opisuje co się w nim znajduje. Dalsza trasa wiedzie przez zabudowę wiejską, później prowadzi przez pola gdzie kiedyś wydobywano gaz do Husowa. Dalsza trasa to kolejne atrakcje, kościoły, zabudowa regionalna itp. Całe 39 km to przede wszystkim wspaniałe obcowanie zarówno z natura jak i kulturą jaką można zaobserwować na terenie rzywieczszczyzny. Na trasie dla rowerzystów przygotowane są wiaty i ławki umożliwiające odpoczynek podczas wycieczki. Na szczególną uwagę zasługują atrakcje we wsi Słocina, Malawa ze Wzgórzem Marii Magdaleny. Tak czy inaczej każdy znawca wypraw rowerowych stwierdzi, że jest to dobry i wygodny szlak do przejechania w jeden dzień.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1569