Kościół Farny pw. św. Stanisława i św. Wojciecha

Adres:

plac Farny 5, Rzeszów

Kościół Farny pw. św. Stanisława i św. Wojciecha jest kościołem trójnawowym.

Jego początki sięgają 1363 roku, gdy pojawiły się początki parafii w Rzeszowie. Mówi się, ze na jego miejscu kiedyś stał mały drewniany kościół, o którym wspomina w swoim liście do Papieża sam Kazimierz Wielki, jednak innych dowodów na to nie ma. Kościół początkowo był pod wezwaniem św. Feliksa i św. Adaukta. Po dwóch pożarach w Rzeszowie postanowiono Kościół wymurować, jednak jego kształt już nie był taki jak pierwotny. Wykorzystując sytuację odbudowy został on również rozbudowany. Jest to niezwykły zabytek kultury i architektury. Kościół Farny pw. św. Stanisława i św. Wojciecha nie jest zwykłym kościołem, w tym miejscu można przeżyć wewnętrzne oczyszczenie. Jest to miejsce przeznaczone dla osób starszych, nie koniecznie dla dzieci. Dzieci nie mają jeszcze wyrobionego tej chęci zwiedzania Kościołów i po prostu się tam nudzą. Jest to miejsce przeznaczone dla osób dojrzałych, takich, którzy potrafią się zachować w tak ważnym miejscu dla kultury jak i historii miejscu. Kościół Farny pw. św. Stanisława i św. Wojciecha w Rzeszowie cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców jak i turystów bez względu na to, jakiego są wyznania. Zwiedzając go można zobaczyć wiele zabytków sakralnych nawet z XIV wieku. Przebywając w Kościele trzeba pamiętać o zachowaniu powagi jak i kultury, dodatkowo trzeba pamiętać, że żadnego z eksponatów nie wolno jest dotykać a już tym bardziej zabierać. Każda osoba może tu przysiąść i oddać się myślą o sobie, o swoim życiu. Osoby wierzące mogą się pomodlić za bliskich. Jednocześnie w kościele odbywają się msze święte, na które można przybyć. Jest to miejsce bardzo wyjątkowe, które warto zobaczyć i w którym warto jest przeżyć tą chwilę zadumy, chwilę sam na sam ze swoimi myślami a w przypadku osób wierzących – chwilę sam na sam z Bogiem.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1828