Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. 3 Maja 19, 35-030 Rzeszów

Telefon:

853 52 78

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W miejscu zespołu dawnego Konwentu Pijarów obecnie w Rzeszowie znajduje się Muzeum Okręgowe.

Muzeum powstało w 1935 roku. Obecnie można w nim podziwiać ponad 240 tysięcy eksponatów, więc jak widać kolekcja jest bardzo szeroko rozbudowana. Cały zespół placówki podzielony jest na poszczególne części. Można zapoznać się z wydzielonym Muzeum Etnografii jak i Muzeum Historii Miasta. Do kompleksu należy również podziemna trasa turystyczna biegnąca pod głównym rynkiem w Rzeszowie. Początkowo Muzeum było opiekunem trasy, dziś jej opiekunem jest Urząd Miasta. Historia zespołu dawnego Konwentu Pijarów wiąże się z zakonem. Na samym, początku gmach obecnego muzeum był budynkiem klasztornym. Został on wzniesiony w latach 1644 -1649. Z biegiem lat był on systematycznie rozbudowywany i przebudowywany pod potrzeby klasztoru. Jednak po kasacji zakonu cały kompleks stal się obiektem świeckim. Jest to niezwykłe miejsce, w którym można poznać zarówno historię Polski jak i samą historię miasta. Można tam spędzić cały dzień i podziwiać przepiękne kolekcje, które były zbierane przez Muzeum jak i przekazywane od wielu darczyńców. Jednym z nich jest Jan Partyka, który w 2015 roku przekazał do muzeum swoją całą kolekcję militarną, którą można podziwiać pod nazwą „Żołnierz polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki”. Z tą kolekcją związana jest niepodległość Polski, dlatego warto jest ją zobaczyć i zapamiętać. Muzeum jest obiektem całorocznym, więc bez względu na to, jaka jest pora roku czy też, jaka jest pogoda na zewnątrz można spokojnie udać się na zwiedzanie kompleksu. Jest to niezwykłe miejsce jak i jest jednocześnie jedną z wizytówek miasta Rzeszów. Dodatkowo wizyta w zespole dawnego Konwentu Pijarskiego jest fantastyczną lekcją historii, dlatego też jest to doskonałe miejsce na szkolną lekcję w terenie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1511