Niebieski szlak turystyczny: Biała – Dynów

Adres:

Rzeszów

Niebieski szlak turystyczny z Białej do Dynowa wyznaczony jest na długości 40 km, wyznakowany został przez pracowników rzeszowskiego PTTK.

Początek trasy rozpoczyna się w miejscowości Biała, która bardziej uważana jest za jedną z dzielnic Rzeszowa a niżeli odrębnej miejscowości. Jest to tak malownicza dzielnica, że z każdym rokiem przyciąga coraz większe rzesze młodych ludzi chcących mieszkań na uboczu wielkiego miasta. Trasa z Białej biegnie do Obszarów Kielnarowskich, które tworzą dość gęstą zabudowę wzdłuż głównej drogi. Ciekawostką jest fakt, że po dziś dzień zachowały się oryginalne drewniane domu oraz fragmenty zagród z XIX wieku i początków XX. Rzadkością nie są tu również stare przydrożne kapliczki. We wsi na uwagę uczestników wyprawy szlakiem czeka Dom Ludowy z 1968 roku. Jak w każdej większej szanującej się wsi spotkać tu można również kościół, który datowany jest na 1986 rok. Kolejny etap wycieczki to miejscowość Nowa Wieś, w której na uwagę zasługują dwa Domy Ludowe, kościół parafialny. Kolejny przystanek w wędrówce zapewniają atrakcje jakie spotkać można w Jaworniku Polskim, który mimo, że jest mała gminną miejscowością posiada bardzo zakorzenioną kulturę i tradycje. Ostatni odcinek trasy to Dynów leżący nad malowniczym Sanem, gdzie rozciągają się pagórki o różnej wysokości i w ramach projektu unijnego powstała trasa mająca na celu ukazanie ich walorów. Kolejna atrakcja Dynowa to kolej wąskotorowa z Dynowa do Przeworska. Trasa tej kolei liczy sobie 42 km i jest chętnie odwiedzana przez rzeszę turystów.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1497