Niebieski szlak turystyczny: Leżajsk - Głogów Małopolski

Adres:

Rzeszów

Niebieski szlak turystyczny Głogów Małopolski-Leżajsk obejmuje trasę od Głogowa Małopolskiego przez Sokołów Małopolski, Julin, Brzózę Królewską po Leżajsk.

Szlak został wyznaczony przez pracowników oddziały PTTK w Rzeszowie. Początek trasy rozpoczyna się w Leżajsku gdzie w szczególności na uwagę zasługują: kościół parafialny p. w. św. Trójcy i Wszystkich Świętych, kościół i klasztor Bernardynów, powstały w latach 1618-1628, gdzie obejrzeć można cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia oraz z jednymi z najstarszych organów jakie po dziś dzień rozbrzmiewają w Polsce. Dalej trasa biegnie piaszczystymi uliczkami omijającymi ogródki działkowe. Później szlak prowadzi pięknymi lasami. Kolejny etap od Brzóz Królewskich prowadzi zagajnikami i polami. W Julinie czeka na odwiedzających myśliwski pałacyk do, którego prowadzi urokliwa aleja modrzewiowa. Sam pałacyk wzniesiony został w 1880 roku. Pałacyk i inne budynki zbudowane są z drewna z dwuspadowym dachem. W Sokołowie Małopolskim czeka na uczestników wycieczki kościół pod wezwaniem św. Ducha, który wybudowany został w 1869 roku. W tej miejscowości jest również pomnik ku czci królowej Jadwigi z 1933 roku. Kolejne ciekawe miejsce nazwane,, Małym Katyniem’’ ze względu na mogiłę ofiar sowieckiego terroru z 1944 roku zwiedzić można na kolejnym etapie na szlaku w miejscowości Turza. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono w tym miejscu pomnik oraz krzyż ku czci pomordowanych. Przed samym Głogowem czeka na turystę piękna przydrożna kapliczka z figurą Jezusa Miłosiernego.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1798