Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice"

Adres:

Rynek 26, Rzeszów

Telefon:

17 875 47 74

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W niektórych miastach w Polsce można się spotkać z podziemnymi tunelami. Jednym z nich jest Rzeszów.

Na samym rynku pod główną płytą ciągną się tunele łączące piwnice kamienic. Jest to niezwykłe miejsce, które warto zobaczyć. Tunele są miejscem całorocznym udostępnionym do zwiedzania przez turystów. Ich historia jest dość długa, bo sięga XIV wieku. W pierwszych latach były to zwykłe piwnice jednak w miarę potrzeb miasta zostały one powiększone i połączone między sobą. W okresie wojny niemieccy żołnierze wzmocnili mury tuneli i piwnic, co stanowiło ich podziemną fortyfikację. Bardzo ważne jest to, że głębokość tuneli z piwnicami sięga nawet 10 metrów. Jest to niesamowite przeżycie idąc podziemną trasą turystyczną mając świadomość tego, że nad głową ma się rynek Rzeszowa, na którym spacerują ludzie. Całość tuneli zwiedzana jest w grupach z przewodnikiem, nie wolno spacerować sobie tam samotnie. Projekt rozpoczął swoją realizację w 2001 roku gdzie na początku został wzmocniony odcinek stu paru metrów i został on udostępniony turystom. Po pewnym czasie, gdy szlak cieszył się dużym zainteresowaniem rozpoczęto drugi etap odnowienia tuneli. Dziś dopuszczona długość do zwiedzania sięga prawie pół kilometra. Jest to miejsce bardzo często odwiedzane przez turystów jak i mieszkańców Rzeszowa. Jest to miejsce, które łączy ze sobą przepiękny zabytek budowlany jak i też kryje wielkie tajemnice historyczne. Cały szlak przechodzi przez różne pomieszczenia, które odzwierciedlają dawniejsze ich przeznaczenie, jak na przykład komnatę białej broni. Jest to miejsce warte polecenia i zobaczenia. Wejście do tunelu znajduje się przy samym ratuszu, dlatego też nikt nie powinien mieć problemu z jego znalezieniem. Wejście na podziemny szlak turystyczny jest płatne, dlatego warto jest mieć przy sobie parę złotych zarówno na bilet jak i na datek, który będzie przeznaczony na dalsze odnawianie tunelu i piwnic pod kamienicami rynku w Rzeszowie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1924