Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Adres:

aleja Łukasza Cieplińskiego, Rzeszów

Pomnik Czynu Rewolucyjnego inaczej zwany jest Pomnikiem Walk Rewolucyjnych został odsłonięty 1 maja 1974 roku. Jest to pomnik o typowo awangardowym stylu.

Koszt postawienia pomnika wyniósł 10 812 926, 44 polskich złotych i przy samym tworzeniu go zużyto ponad 180 kilogramów samych gwoździ. W pierwszym okresie przy projekcie długo zastanawiano się nad tym, w którym miejscu pomnik powinien się znajdować, finalnie podjęto decyzję o tym, że będzie ustawiony w samym centrum Rzeszowa. W 2006 roku Miasto oddało tereny, na których znajduje się pomnik zakonowi bernardynów, jednak pomnika nie przeniesiono. Sam zakon do dziś nie podjął decyzji, co z pomnikiem zrobić, jednak nie mówią też o tym, żeby go przenieść. W ramach zagospodarowania terenu zakon stworzył piękny ogród, dlatego też sam pomnik się w nim bardzo dobrze prezentuje. Dziś pomnik, mimo że tyle lat minęło od jego budowy jest nienaruszony. Do dnia dzisiejszego pomnik nie jest wpisany do żadnego rejestru zabytków, dlatego też jego losy mogą być różne. Chcąc odpocząć w otoczeniu przyrody i chcąc zobaczyć Pomnik Czynu Rewolucyjnego każdy powinien udać się na zbieg alei Łukasza Cieplińskiego i alei Józefa Piłsudskiego gdzie można miło spędzić czas. Jest to miejsce odpowiednie na wypoczynek zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci. Ciekawostką jest, że w 2011 roku studenci III roku Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach zaliczeń stworzyli film, w którym ożywiony Pomnikiem Walk Rewolucyjnych spaceruje po ulicach Rzeszowa budząc strach wśród ludzi. Zostało to wykonane dzięki technice 3D oraz montażu nieliniowego, cały film trwa półtorej minuty.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 787