Ratusz w Rzeszowie

Adres:

Rynek 1, 35-064 Rzeszów

Główna ozdobą rynku w Rzeszowie jest jego ratusz. Jest to budowla, która od lat pełni tą samą funkcję, czy jest siedzibą władz miasta.

Ratusz w Rzeszowie został najprawdopodobniej wybudowany w XVI wieku, bo w zapiskach z tego okresu pojawia się o nim wzmianka. Jednak pewności nikt nie ma. Ratusz jak reszta kamienic na rynku jest budynkiem podpiwniczonym. Budynek ratusza został wybudowany tak jak sam zamek przez Mikołaja Spytka Ligęzę. Przez lata budynek ratuszu został przebudowywany, a dzisiejszej formy nabrał najprawdopodobniej w latach 1867 oraz 1884. Wtedy to przebudowa dotknęła stylu neogotyckiego i do dziś w takim można go podziwiać. Dodatkowo podczas przebudowy została przesunięta ściana frontowa, co umożliwiło powstanie specjalnej Sali obrad. Dziś ratusz nadal jest ratuszem, czyli siedzibą Urzędu Miejskiego w Rzeszowie. Co godzinę na rzeszowskim rynku z samego ratusza rozbrzmiewa hejnał, co jest niesamowitym przeżyciem dla każdego zwiedzającego. Bardzo ważne jest to, że zarówno piwnice ratusza jak i kamienic są ze sobą połączone. Przez ich teren prowadzi szlak turystyczny podziemne. Przebywając na rynku w Rzeszowie w godzinach pracy urzędu można wejść do środka i podziwiać jego wnętrze. Po godzinach niestety budynek jest zamknięty. Jest to miejsce warte polecenia dla osób miłujących się w sztuce, architekturze jak i historii. Podziwiając ratusz z zewnątrz można sobie spokojnie odpocząć na ławce na rynku lub w jednej z okolicznych kawiarni. Jest to bardzo przyjemne dla oka miejsce, które wręcz trzeba odwiedzić przebywając w Rzeszowie, przede wszystkim, dlatego że kryje w sobie wiele tajemnic, ale jednocześnie, dlatego, że jest to serce całego miasta i to właśnie tutaj można spotkać największą liczbę osób, można poznać kogoś nowego jak i można na ławce porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami miasta, którzy przepięknie opowiadają dzieje Rzeszowa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1789