Synagoga Nowomiejska w Rzeszowie

Adres:

Jana III Sobieskiego 17, Rzeszów

Synagoga Nowomiejska w Rzeszowie jest obiektem całkowicie murowanym a jej architektem był Jan Belotti.

Jest to jeden z najstarszych zabytków Podkarpacia cieszący się dużym powodzeniem wśród turystów, ale nie tylko – równie chętnie zwiedzają ją mieszkańcy Rzeszowa i okolic. Synagoga Nowomiejska została wybudowana na przełomie XVII i XVIII wieku. Jednak mimo usilnym staraniom podczas II Wojny Światowej w 1944 została zniszczona. Niemieccy żołnierze całkowicie zdewastowali Synagogę i zaadaptowali ją sobie jako stajnię dla koni. W 1944 roku została ona podpalona co doprowadziło do jej ruiny. Jednak po Wojnie Urząd Miejski w Rzeszowie postanowił podjąć próbę odbudowy Synagogi co się udało. Podczas jej odbudowy została ona jednocześnie rozbudowana o dodatkową kondygnację. Architektonicznie Synagoga łączy w sobie styl renesansowy z barokowym. Synagoga Nowomiejska swoją nazwę dostała po swoim umiejscowieniu, czyli od nazwy dzielnicy w której się znajduje. Jednocześnie przez wiele osób nazywana jest Dużą, ponieważ swoimi rozmiarami jest dużo większa od Rzeszowskiej Synagogi Staromiejskiej. Jest to historyczne miejsce, które jest udostępnione zwiedzającym. Obecnie znajduje się tam Biuro Wystaw Artystycznych i jest ono właścicielem budynku. Synagoga Nowomiejska jest wpisana w rejestr zabytków polskich. Synagoga Nowomiejska jest zlokalizowana niedaleko Rynku w Rzeszowie dzięki czemu dojście do niej nie jest trudne ani też nie jest męczące. Jest to miejsce polecane do odwiedzenia dla każdego, ponieważ można tu wiele poznać jak i też jednocześnie można skłonić się do wielu przemyśleń dotyczących własnego życia na wielu płaszczyznach, ale przede wszystkim można zastanowić się nad tym co mamy, co chcielibyśmy mieć jak i nad tym czego nie zauważamy. Synagoga jest przykładem walki człowieka z przeciwnościami czego przykładem jest jej całkowita odbudowa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1180