Zamek Lubomirskich

Adres:

Plac Śreniawitów 3, Rzeszów

Zamek Lubomirskich jest jednym z najstarszych zabytków regionu. Z pierwszej konstrukcji zamku do dziś zachowała się wieża bramowa oraz fortyfikacje bastionowe.

W pierwszych latach Zamek był własnością Lubomirskich. W dniu dzisiejszym w miejscu gdzie kiedyś był Zamek Lubomirskich można podziwiać Zamek Rzeszowski, w którym znajduje się siedziba Sądu Okręgowego. Został on wzniesiony w 1902-1906 roku. W okresie wojny zamek był pod panowaniem austriackim gdzie pełnił funkcję więzienia. Obok Zamku w Rzeszowie znajduje się Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie. W historii Zamku bardzo ważne jest to, że jego fundatorem był Mikołaj Spytek Ligęza, czyli ten sam, który konstruował Ratusz w Rzeszowie. Zamek oprócz tego, że był zaadoptowany na austriackie więzienie to również w czasach stalinizmu był miejscem tortur PRL-u. Jest to niezwykle historyczne miejsce, do którego powinien udać się każdy. Można tu poznać kawałek bardzo szerokiej historii regionu jak i przede wszystkim historii Polski zarówno tej wcześniejszej jak i niedalekiej. Bardzo ważne jest to, że zamek funkcję więzienia pełnił aż do 1981 roku, czyli wcale nie tak dawno. Zamek Lubomirskich w Rzeszowie jest bardzo ciekawym zabytkiem kultury i historii. W jego murach wydarzyło się wiele historii jak i odbyło się wiele okrucieństwa. Mieszkańcy opowiadają legendy, że w zamku straszy jednak pracownicy Sądu Okręgowego tego nie potwierdzają. Jest to miejsce bardzo tajemnicze, które w swoje mury przyciąga i młodych i starszych. Każda osoba, która przebywa w Rzeszowie powinna, chociaż na chwilę udać się w okolice zamku i go zobaczyć tym bardziej, że w okolicy znajduje się również przepiękny Pałac Lubomirskich, który również jest ciekawym miejscem do obejrzenia. Są to miejsca, które na długo pozostają w pamięci tym bardziej jak zna się ich historię.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1456