Zielony szlak im. gen. Władysława Sikorskiego

Adres:

Rzeszów

Szlak turystyczny im. gen. Władysława Sikorskiego, koloru zielonego, leży w okolicy Rzeszowa.

Trasa szlaku składa się z dwóch części, jedna to Tuszów Narodowy – Bór Głogowski o długości 74 km, odcinek ten przebiega przez malownicze tereny leśne pozostałości Puszczy Sandomierskiej. Odcinek został wyznaczony przez pracowników Oddziału PTTK w Rzeszowie i Mielcu. Druga część długości 26 km rozpoczyna się w Borówce, a kończy się w rezerwacie,,Wilcze’’. Podział szlaku im. gen. Sikorskiego na dwa odcinki podyktowany był względami komunikacyjnymi, ponieważ była konieczność ominięcia Rzeszowa. W Tuszowie Narodowym gdzie zaczyna się trasa szlaku urodziła się 20 maja 1881 roku generał Władysław Sikorski, obecnie znajduje się muzeum poświęcone Jego pamięci. Dalsza trasa wiedzie przez malownicze leśno- rolnicze tereny miejscowości Niwiska, gdzie prawie 45 % powierzchni miejscowości stanowią lasy, a reszta pola uprawne. Kolejne miejsce to Kolbuszowa, Werynia i Przewrotne. Ostatni etap wycieczki to Bór koło Głogowa Małopolskiego. Rezerwat,,Bór’’ ma na celu ochronę ekosystemu naturalnych lasów Puszczy Sandomierskiej. Jego powierzchnia to ok 365 ha. W rezerwacie rosną również prócz naturalnych ostoi boru wilgotnego, rzadkie rośliny górskie takie jak: rosiczka okrągłolistna, zimowit jesienny. W rezerwacie znajduje się również miejsce pamięci narodowej. Miejsce to upamiętnia fakt rozstrzelania na przełomie lat 1940-1944 ok. 300 Polaków i 5 tysięcy Żydów. W rezerwacie są mogiły poległych ofiar prześladowań nazistowskich.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1837