Zielony szlak: Strzyżow - Brzeżanka - Bonarówka

Adres:

Rzeszów

Zielony szlak: Strzyżów- Brzeżanka- Bonarówka o długości 30 km przechodzi przez trzy pasma górskie Pogórza Dynowskiego.

Szlak powstał przy współpracy 2 oddziałów PTTK, rzeszowskiego i krośnieńskiego. Szlak prowadzi zarówno przez tereny o ścisłej, miejskiej zabudowie jak również przez tereny bardziej zbliżone do natury, czyli lasami, polanami i wzgórzami. Część trasy biegnie Czarnorzecko-Strzyzowskim Parkiem Krajobrazowym. Ciekawym elementem jest podejście pod szczyt Królewskiej Góry od strony Węglówki. Początek trasy zaczyna się od Strzyżowa, gdzie zwiedzić można gotycki kościół z bogatym wyposażeniem. Obok kościoła stoi XV wieczna dzwonnica. W miejscowości są również ślady pozostałe po ludności żydowskiej w postaci synagogi, którą w późniejszych latach przebudowano oraz kirkut znajdujący się przy osiedlu Żarnowska Góra. Trasa prowadzi zagajnikami brzozowymi nieopodal Brzeżanki, później z wolna lepszą bo asfaltową drogą prowadzi do Bonarówki. Bonarówka to niewielka wieś, w której w większości mieszka ludność rusińśka, co powoduje, że jest tam swoista lokalna obyczajowości i tradycja. W miejscowości zlokalizowana jest cerkiew grekokatolicka oraz cmentarz. Cerkiew jak wiele cerkwi w okolicy leży na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Po drodze na całej trasie szlaku spotkać można liczne krzyże i kapliczki przydrożne, które szczególnie w okresie letnim bądź świąt są pięknie zdobione wstążkami i polnymi kwiatami, które dodatkowo dodają im uroku i splendoru.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1298