Collegium Gostomianum

Adres:

Jana Długosza, Sandomierz

Telefon:

15 832 52 45

Jedna z najstarszych istniejących w Polsce szkół średnich znajduje się w Sandomierzu.

To Collegium Gostomianum ufundowane w 1602 roku jako kolegium jezuickie przez wojewodę poznańskiego i kasztelana sandomierskiego Hieronima Gostomskiego i rodzinę Bobolów. Jedną z przyczyn założenia szkoły katolickiej był rozwój kontrreformacji w odpowiedzi na silne na tym terenie prądy reformacyjne. Budowa szkoły zajęła jedenaście lat, od 1604 do 1615 roku. Przyjmowaną tutaj młodzież uczono łaciny, podstaw greki, języka polskiego, katechizmu, rachunków, a także historii Polski i świata. W czasie najazdów szwedzkich, szkoła podobnie jak większość miasta, znacznie ucierpiała i została odbudowana dopiero w 1685 roku. Po kasacji zakonu jezuitów prowadzących do tej pory szkołę, przeznaczono ją na szkołę świecką w 1733 roku. Niestety, budynek przez lata nieremontowany, popadał stopniowo w ruinę. W XIX wieku w jednej z jego części, mimo protestów rodziców, urządzono więzienie. Rozebrano też wtedy jedno ze skrzydeł szkoły, pozostawiając tylko jej najstarszą, wschodnią część na szczycie sandomierskiej skarpy mieszczącej najstarszą, zabytkową część miasta. Generalny remont budynku trwał kilkanaście lat i w 2001 roku szkoła została ponownie oddana do użytkowania jako liceum. Sześciopiętrowy budynek jest jednym z najważniejszych zabytków Sandomierza i świadectwem wysokiej kultury intelektualnej tego miasta wprowadzonej przez zakon jezuitów budujący i organizujący na terenie Polski nowy typ nauczania. Wewnątrz zachowany został tradycyjny układ przestrzenny, dekoracja sufitów, a także wyjątkowa, eliptyczna klatka schodowa. Szkoła do dzisiaj uważana jest za jedną z najlepszych w województwie sandomierskim. W 2006 roku wszyscy jej absolwenci zdali egzamin maturalny, dzięki czemu znalazła się na pierwszym miejscu rankingu najlepszych szkół tego regionu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1400