Góry Pieprzowe

Adres:

Sandomierz

Góry Pieprzowe nazywane także popularnie Pieprzówkami, położone są w odległości ponad 2, 5 kilometra od centrum Starego Miasta w Sandomierzu, na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej schodzącej w tym miejscu stromo w kierunku doliny Wisły. 

Na terenie Gór Pieprzowych utworzony został rezerwat przyrody. Góry tworzą głównie skały łupkowe z domieszką kwarcytów, piaskowców i kambrów. Ulegające erozji skały ukształtowały się w głębokie i wąskie jary prowadzące do Wisły i parowy lessowe wymywane przez wodę, nazywane przez miejscowych rozdołami. Choć stosunkowo niewysokie, Góry Pieprzowe są popularnym miejscem wycieczek pieszych z Sandomierza. Prowadzi tę turystyczny szlak oznaczony kolorem czerwonym, na który można dojść m. in. ze Starego Miasta przez Bramę Opatowską schodkami ze Wzgórza Miejskiego w kierunku Sandomierskiej Giełdy i dalej kierując się wałem przeciwpowodziowym dojdziemy pod sam rezerwat oznaczony tabliczką informacyjną. W sumie spacer do najciekawszych miejsc widokowych Gór Pieprzowych ze Starego Miasta w Sandomierzu zajmie nam około 2 godzin, przejście ich w całości zajmuje około 3 godzin, a dojście z powrotem do Sandomierza powinno zająć od 1, 5 do 3 godzin. Nie jest to więc szlak specjalnie wymagający i powinien być przyjemnym przeżyciem nawet dla niezbyt wprawnych turystów. Dodatkowo można zastosować rozmaite warianty przejścia tej trasy. Jednym z niej jest podjazd do Sandomierskiej Giełdy i rozpoczęcie spaceru stamtąd wałem przeciwpowodziowym, co skraca trasę o około 1, 5 godziny. Drugim wariantem będzie podjechanie do Kamienia Łukawskiego (z Sandomierza w kierunku Lublina) i potem dojście do najwyższego puntu w Górach Pieprzowych o wysokości 201 m n. p.m. Trzecim wariantem jest podjechanie pod teren rezerwatu samochodem od strony Galerii Handlowej Sandomierz mieszczącej się na ulicy Błonie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2062