Kościół św. Pawła

Adres:

Staromiejska 11, Sandomierz

Telefon:

15 832 43 83

Zabytkowy kościół świętego Pawła określany był często jako umiejscowiony poza miastem, mimo że w momencie jego ufundowania przez biskupa Iwona Odrowąża w 1226 roku stał w samym środku ludnej osady.

Dopiero w późniejszych latach główna część Sandomierza oddaliła się znacznie od niego. Dziś kościół świętego Pawła znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wąwozu świętej królowej Jadwigi i jest jednym z punktów Małopolskiej Drogi świętego Jakuba – odtworzonego w Polsce fragmentu szlaku pielgrzymiego wiodącego do grobu świętego Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Pierwszym budynkiem w tym miejscu była drewniana świątynia, która dopiero w XV wieku została zastąpiona obiektem murowanym utrzymanym w gotyckim stylu. Jednonawowa budowla z trójbocznie zamkniętym prezbiterium była przebudowywana w XVII i XVIII wieku, kiedy jego charakter został przekształcony w barokowy. Kościół świętego Pawła zyskał wtedy barokowe elementy wyposażenia wnętrza: dekorację sklepień, sztukaterie, polichromowaną i złoconą ambonę, a także pięknie wykonane przez snycerzy ołtarze. Pozostałością po gotyckiej przeszłości kościoła jest zachowana polichromia – inskrypcja informująca o poświęceniu świątyni przez biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. Ze względu na ochronę zabytku, jest on niewidoczny, można obejrzeć fotokopię inskrypcji na jednej ze ścian kościoła. Zachowały się także fragmenty renesansowej polichromii z XVI wieku. Warto obejrzeć ołtarz główny przedstawiający nawrócenie świętego Pawła, a także ołtarze boczne Matki Bożej, świętego Józefa i świętej Barbary i belkę tęczową z bardzo ciekawym przedstawieniem Chrystusa rozpiętego na krzyżu umieszczonym na palmie. Otoczenie kościoła wraz ze starym murem z kutą bramką z XVII wieku oraz drewnianą plebanią to piękne, ciche miejsce tworzące malowniczy zespół architektoniczny.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 544