Park Miejski w Sandomierzu

Adres:

Sandomierz

Założony w XIX wieku park miejski w Sandomierzu przez lata był jednym z ulubionych miejsc wypoczynku dla mieszkańców miasta.

Organizowano tutaj m. in. imprezy taneczne w plenerze i koncerty przyciągające sandomierzan. Znajduje się przy ulicy Słowackiego, a w ostatnich latach władze miasta planują jego rewitalizacje i przekształcenie w nowoczesny ogród sensoryczny. W latach 60. XX wieku w parku powstała fontanna, będące przez lata jego główną atrakcją, która jednak przez lata zaniedbań została całkiem zasypana. Wśród roślinności parku miejskiego dominują drzewa liściaste, m. in. kasztanowce, lipy, rzadkie okazy dębów, topoli, buków, jesionów, akacji i innych gatunków. Szczególnie wartym zobaczenie pomnikiem przyrody jest aleja lipowa, która biegnie wzdłuż ulicy Słowackiego. Znajdziemy tutaj także pojedyncze drzewa uznawane za pomniki przyrody, wśród nich:
- rosnący w centralnej części parku miejskiego buk pospolity o obwodzie 330 centymetrów i wysokości 31 metrów;
- umiejscowiony w południowo-wschodniej części parku dąb szypułkowy o obwodzie 370 centymetrów i wysokości 28 metrów;
- rosnący w południowo-wschodniej części parku buk pospolity o obwodzie pnia 335 centymetrów i wysokości 25 metrów.
Ze względu na wieloletnie zaniedbania na terenie parku, władze miasta chcą doprowadzić do jego rewitalizacji dzięki funduszom europejskim. W planach jest powstanie ogrodu sensorycznego oddziałującego na zmysły odwiedzających przez zapach i dźwięk. W jego centralnej części ma powstać podświetlona fontanna, zrealizowany zostanie także zdobywający coraz większą popularność wśród starszych osób projekt plenerowej siłowni, a także specjalnie przygotowany z myślą o najmłodszych plac zabaw. Znajdujące się tutaj pomniki przyrody mają zostać należycie wyeksponowane i opisane, a sam park oświetlony przez całą noc.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 837