Dookoła Wody Festival 2016

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 29 lipiec 2016 19:00 WOLNY
Adres:

Bulwar im. Józefa Piłsudskiego, Rynek Starego Miasta, Sandomierz

Wszystkich miłośników wielobarwnej, wielokulturowej i bardzo wakacyjnej odsłony Dookoła Wody Festival zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia:
 

29 lipca, piątek, godz. 19.00
Scena na wodzie, Bulwar im. Józefa Piłsudskiego
Koncert w Starym Porcie pt. „Fuzja Tradycji”
wystąpią: Krzikopa, Cztery Refy
 

30 lipca, sobota, godz. 18.00
Rynek Starego Miasta
Koncert pt. „Ludzie luźni”
wystąpią: Wolni Ludzie, Hambawenah, Kapela ze Wsi Warszawa


IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
 

30 lipca, sobota godz. 15.00
Stary Port, Bulwar im. Józefa Piłsudskiego
- Prezentacja, zwiedzanie łodzi oraz statków wiślanych
- Wodne spacery wiślane z Sandomierzem w tle
 

31 lipca, niedziela, godz. 15.00
Kino „Starówka”
Spotkanie podróżnicze –Flis 400-lecia Ulanów – Gdańsk”


Organizatorzy: Sandomierskie Centrum Kultury, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej, Urząd Miejski w Sandomierzu.
 

Wsparcie: Związek Miast Nadwiślańskich, Grupa Patrolowo Interwencyjna – Ratownictwo Wodne Sandomierz, Statek „Syrenka”, Kawiarnia Kordegarda, Cafe Mała, Bistro Podwale, Restauracja Ciżemka, Pierogi Świata.

 

***

Krzikopa – ich koncerty to potężna dawka energii w postaci starych ludowych kompozycji ubranych w nowoczesne, rockowo-elektroniczne aranżacje inspirowane mocnymi, nierzadko wręcz metalowymi brzmieniami. W repertuarze zespołu znajdują się znane wszystkim śląskie (lecz nie tylko) „Szlagry”, jak „Karliku, Karliku”, czy gdybym to ja miała”, jak i te zupełnie zapomniane, takie jak „W Ciymnym lasku” czy „Śląskie Hasiorki, dwie śwarne Kasie”. Połączenie starych ludowych melodii, brzmienia akordeonu i skrzypiec z rockowym pulsem tworzy zupełnie nową mieszankę, obok której nie sposób przejść obojętnie … bo jest „richtig fajne larmo”.

Świeżutki teledysk zespołu: www.youtube.com/watch?v=0w-QGXx_BUg

Strona internetowa: www.krzikopa.art.pl

 

Cztery Refy – Zespół pod obecną nazwą istnieje od 1985 r. W repertuarze liczącym ponad 200 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. Zdecydowaną większość tekstów stanowią własne teksty i tłumaczenia oryginalnych pieśni morskich, zaliczane obecnie do klasyki gatunku. Wiele z nich może być śpiewanych także w języku angielskim.

Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne, typowe dla tego rodzaju muzyki jak: anglokoncertina, bodhran, drumla, flażolety, gitara, mandolina, skrzypce. Szanty i stylizacje szantowe, które stanowią część bogatego repertuaru, śpiewane są na ogół a cappella.

Cztery Refy występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce ale także na kameralnych imprezach w klubach, pubach, na imprezach integracyjnych. Są również znani za granicą (Anglia, Szkocja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Dania, Norwegia, Włochy, USA) i utrzymują żywe kontakty ze światową czołówką wykonawców tego gatunku. Zespół udokumentował swój dorobek nagrywając większość repertuaru na szesnastu płytach CD.

Strona internetowa: czteryrefy.pl

 

Wolni Ludize – reggae z serca Gór Świętokrzyskich. Na przestrzeni niespełna trzech lat działalności, zespół zagrał ponad 100 koncertów (plenerowych, klubowych i festiwalowych). Potencjał artystyczny grupy dostrzeżony został przez Jurorów 9. Edycji muzycznego show Must be The Music. W 2016 roku zespół został wyróżniony nagrodą Muzyczne Mikrofony Polskiego Radia Kielce w Kategorii Zespół Roku. Wolni Ludzie mają na swoim koncie pierwszą, debiutancką płytę zatytułowaną „WOLNI LUDZIE”.

Latem 2016 roku zespół został zwycięzcą konkursu DEBIUTY REGGAELAND 2016 w Płocku, co otworzyło muzykom scenę największego festiwalu muzyki reggae w Polsce – OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL. Zespół został wyróżniony Nagrodą Publiczności Festiwalu im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”. Na tym samym festiwalu – Pan Piotr „Funek” Fuczyk – jeden ze współzałożycieli zespołu został wyróżniony Nagrodą Specjalną za kompozycje od Jury festiwalowego. Po pracowitych wakacjach zespół zakończy pracę nad teledyskiem do piosenki „Siła serc”, której premiera planowana jest jesienią 2016 roku w mediach ogólnopolskich.

Profil zespołu na Facebooku: 
www.facebook.com/pages/WolniLudzie/862712797077680

 

Hambawenah - wywodzi się z Sandomierza, jest jedyną w Polsce grupą muzyczna, która nie tylko podtrzymuje wspaniałą tradycję dawnych kultur wodniackich naszego kraju ale także bierze czynny udział w procesie tworzenia się nowej tradycji Dorzecza Wisły oraz nieustannego redefiniowania kanonów Muzyki Świata.

Rok 2016 jest szczególny w działalności zespołu z uwagi na nowy repertuar, który promuje w czasie swoich koncertów. Składa się on z utworów autorskich i nadal utrzymany jest w duchu rzecznych podróży, choć, zauważa się, że publiczność zdecydowanie odbiera go dużo bardziej uniwersalnie. Grono słuchaczy i wykonawców tych pieśni stale rośnie. Utwory„Wielka woda” czy „Za drewno na wodzie” są już śpiewane przez żeglarzy i flisaków na Wiśle, Odrze i … Mazurach.

 

Kapela ze Wsi Warszawa – zdobywcy Fryderyka 2016, w kategorii Muzyka Korzeni. Zespół istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ'ami. Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską. Blisko 40 krajów, 5 kontynentów. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Sydney, Moskwę, Paryż, Lizbonę, Stambuł, Algier po Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, Toronto i Vancouver. Teatry, kluby, wielkie (Glastonbury, Roskillde, WOMAD, Sziget, Rudolstadt) festiwale. Niewielkie grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 1997-2016.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1274