Festiwal Muzyka w Sandomierzu

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 19 sierpień 2016 20:00 BILETOWANY
Adres:

Dziedziniec Zamku Królewskiego, Sandomierz

Od pierwszej edycji Festiwalu "Muzyka w Sandomierzu" minęło 26 lat. Przez ponad pół wieku festiwal ewoluował, zmieniał się jego charakter. Sandomierska publiczność miała okazję wysłuchać wybitnych dzieł muzycznych, zarówno muzyki klasycznej jak i współczesnej. Tak jest i teraz. Podczas tegorocznej edycji festiwal będzie oscylował wokół wspólnego mianownika "cztery struny świata". Zaproszeni artyści to międzynarodowi indywidualiści, wirtuozi instrumentów "strunowych". Festiwal jest doskonałą okazją, by zaprezentować korzenie muzyki klasycznej zdominowane przez rozwój artystyczny i indywidualne poszukiwania wybitnych osobowości muzycznych.

Inauguracja festiwalu to jedyny koncert w Polsce, gdzie zaprezentuje się Roby Lakatos Ensemble ze swoim autorskim zespołem. Jeden z najlepszych skrzypków świata, wyrastający z muzyki klasycznej swoje poszukiwania oparł na ekspresyjnej muzyce cygańskiej i improwizacji (to właśnie Roby Lakatosz występuje solo 12 czerwca br. w Międzynarodowym Centrum ICE w Krakowie zastępując Bobby`go McFerrin`a, który odwołał wszystkie koncerty na świecie do końca roku). Kolejne dwa dni to podróż od Afryki, przez Azję do Radżastanu. Maria Pomianowska z zespołem, określana mianem "królowej muzyki etno w Polsce, Chinach i Japonii" zaprezentuje łączone projekty Chopina i Kolberga. Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie AUKSO pod batutą Marka Mosia zaprezentuje się wraz z Vołosami (Gala) Nie zabraknie również Bacha, Mozarta i Iberta w wykonaniu Łukasza Długosza (flet) oraz Florence Sitruk (harfa) - wybitnej francuskiej harfistki; polska publiczność miała okazję wysłuchać tego fantastycznego duetu podczas majowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Krakowskiej, z towarzyszeniem Orkiestry (dyrygent: Charles Olivieri-Munroe). Max Klezmer Band to muzycy zacierający wyraźne granice pomiędzy muzyką żydowską, jazzem i rockiem. Festiwal to również łączenie skrajnych kulturowo dźwięków, jakimi są Indie i Włochy. Ten ekscytująco- egzotyczny miszmasz narodowościowy zaprezentuje zespół Indialucia (zakończenie festiwalu). Po trasie koncertowej w Stanach Zjednoczonych zagrają jedyny koncert w Polsce, w Sandomierzu. Stałym i niezmiennym akcentem podczas wszystkich edycji jest prezentacja chórów sakralnych; usłyszymy pieśni bizantyjskie w wykonaniu Chóru Tronos Katedry Patriarchalnej w Bukareszcie. Niepowtarzalny koncert odbędzie się na Rynku "Pod drzewem", gdzie usłyszymy pożegnalny koncert legendarnego zespołu Osjan.

Tegoroczny program festiwalu to nietuzinkowi międzynarodowi artyści, gwiazdy festiwali światowych, łączących klasykę z jazzem i muzyką etno. To jedyna okazja, by w województwie świętokrzyskim usłyszeć w ciągu dziewięciu dni cztery strony świata. 

Organizatorzy: Sandomierskiego Centrum Kultury i Urzędu Miejskiego w Sandomierzu.

BILETY JUŻ WKRÓTCE DO NABYCIA W CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (RYNEK 20, TEL. 15 644 61 05).

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 633