Finał projektu pt. "Pieśni przekazane - pieśni niezapomniane”

Wydarzenie archiwalne
Czwartek, 29 grudzień 2016 19:00 WOLNY
Adres:

Lapidarium Pod Ratuszem, Rynek 1, 27-600 Sandomierz

Sandomierskie Centrum Kultury oraz Aleksandra Członka serdecznie zapraszają na koncert będący podsumowaniem projektu pt. "Pieśni przekazane - pieśni niezapomniane", który odbędzie się 29 grudnia 2016 roku o godz. 19.00 w Lapidarium pod Ratuszem (Rynek 1, Sandomierz). Projekt realizowany był w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i polegał na poszukiwaniu najstarszych śpiewaczek, pamiętających pieśni tradycyjne, rejestrowaniu ich, udostępnianiu w Internecie i przekazywaniu podczas warsztatów śpiewu w Sandomierzu. Realizacja projektu objęła następujące województwa: świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie.

Podczas tych 12 miesięcy udało się odwiedzić kilkadziesiąt osób, nagrać kilkadziesiąt pięknych, nieznanych powszechnie pieśni oraz dowiedzieć się wiele o dawnych zwyczajach i życiu na wsi. Było to niezapomniane i cenne przeżycie.
Podczas finału projektu odbędzie się występ grupy warsztatowej, uczestniczącej w projekcie, która zaśpiewa kilka starych kolęd, pieśni weselnych, dziadowskich, obrzędowych i wiele innych, głównie pochodzących z najbliższych okolic Sandomierza.
Po występie odbędzie się krótka projekcja filmów ze śpiewaczkami i prelekcja na temat przebiegu badań terenowych i spotkań z artystami ludowymi.
Na zakończenie będzie można posłuchać koncertu na lirę korbową i bębenek obręczowy, w wykonaniu realizatorki projektu, podczas którego rozbrzmiewać będą pieśni tradycyjne i najstarsze kolędy.
Realizatorką projektu była Aleksandra Członka pochodząca z Sandomierza, wokalistka i instrumentalistka w projektach muzycznych: Kipikasza oraz Dziadowski Projekt. Jest uczennicą wielu Mistrzów muzyki tradycyjnej. Od kilku lat prowadzi badania terenowe na polskich wsiach oraz warsztaty śpiewu tradycyjnego.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Wydarzenie realizowane jest w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 369