Laboratorium myśli - spotkanie z Maciejem Płazą

Wydarzenie archiwalne
Wtorek, 29 marzec 2016 18:00 Wolny
Adres:

Dom Pracy Twórczej ALICJA, ul. Tkacka 2, 27-600 Sandomierz

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w ramach cyklu "Laboratorium myśli". Tym razem gościć będziemy Macieja Płazę - autora ksiażki "Skoruń", pochodzącego z Sandomierza. Właśnie
w tych przestrzeniach zakotwiczone są opowiadania, w wiosce, gdzieś pod Sandomierzem, kilka kroków od Wisły.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek 29 marca br., o godz. 18.00 w Domu Pracy Twórczej ALICJA, ul. Tkacka 2 w Sandomierzu.

Wstęp wolny.

Organizatorzy: Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej, Sandomierskie Centrum Kultury

***

"Skoruń", debiut prozatorski tłumacza, znawcy i miłośnika twórczości Lema, czyli Macieja Płazy. Książka jest zbiorem siedmiu opowiadań, napisana została znakomitym językiem, pięknym, wielokrotnie magnetyzującym czytelnika.

Opowiadania Macieja Płazy, w wielu miejscach prawdziwie zachwycające, to proza najwyższej próby, dowód na ogromny talent literacki autora.

Info: polskie radio

Opis

Nadwiślańska wieś w komunistycznej Polsce. Bohaterem i narratorem zbioru opowiadań Macieja Płazy jest młody chłopak – łobuz, czyli skoruń. Przezwisko, którego używa wiecznie rozgniewany ojciec i pobożna matka, przylgnęło do niego bardziej niż imię, bo jak mu na imię nawet nie wiadomo.

Rytm życia na wsi wyznaczają pory roku i związane z nimi prace w gospodarstwie, przede wszystkim w okazałym sadzie. Zbiory jabłek, rodzinne tajemnice i burzliwe kłótnie ojca ze stryjem – to zaledwie niewielka część rzeczywistości, w której upływa życie bohatera. Ktoś znika, ktoś inny się pojawia, ktoś inny umiera. Gdzieś w tle toczy się walka z ówczesnym systemem i nie przebrzmiały jeszcze echa wojny. A w centrum on, skoruń, jego przemyślenia i jego odkrycia – wszystko to wyrażone bez skrępowania, dosadnie, między jedną skrzynką jabłek a drugą.

Maciej Płaza (ur. 1976) – doktor humanistyki, autor książki "O poznaniu w twórczości Stanisława Lema" (2006). Wychował się w Sandomierzu, mieszka w Poznaniu. Z zawodu tłumacz literatury anglojęzycznej, przekłada prace naukowe (F. Jameson, B. McHale), biografie, literaturę dziecięcą, beletrystykę współczesną (C. Tsiolkas, M. Helprin), klasykę literacką (M. Shelley, H.P. Lovecraft). Laureat nagrody translatorskiej „Literatury na Świecie” w roku 2012 za przekład wyboru opowiadań H.P. Lovecrafta "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści"

Maciej Płaza, "Skoruń"
Premiera: 23 września 2015 roku
Wydawnictwo W.A.B.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 718