Monodram „Jak zjadłem psa”

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 17 listopad 2017 19:00 WOLNY
Adres:

Lapidarium pod Ratuszem, Rynek 1, Sandomierz

Sandomierskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na monodram pod tytułem: „Jak zjadłem psa” według przepisu Jewgienija Griszkowca, w wykonaniu Mateusza Załuski. Monodram odbędzie się 17 listopada o godz. 19.00 w Lapidarium pod Ratuszem.

Wstęp wolny!

***

Mateusz Załuska działalność w amatorskim Teatrze Czwartek przy Tarnobrzeskim Domu Kultury rozpoczął w 2012 r. Realizował wraz z grupą komediowe spektakle pełnowymiarowe. W przypadku monodramu chciał sprawdzić się w tematyce zdecydowanie "mniej wesołej".

„Teatr dla mnie jest strefą sacrum. Pozwala oczyścić umysł z natłoku codziennych problemów. Jednoczenie jest narkotykiem, bez którego nie umiem już normalnie funkcjonować.” – mówi Mateusz Załuska.

Fragment recenzji monodramu.

Źródło: Gość Niedzielny. 

"Co zostaje z młodego chłopaka po dostaniu się w niszczące tryby rosyjskiej armii?

Zupełnie inny człowiek ze złamanym charakterem, psychiką i kręgosłupem życiowym. O zetknięciu się z realiami rosyjskiej armii opowiada bohater monodramu „Jak zjadłem psa", któremu przyszło odbyć trzyletnią służbę wojskową w rosyjskiej marynarce wojennej. W rolę młodego rezerwisty wcielił się Mateusz Załuska, aktor Teatru Czwartek z Tarnobrzega. 

Tekst współczesnego rosyjskiego dramaturga, jak większość jego utworów, z pozoru traktujący o banalnych sprawach, porusza jednak kwestie ważne dla każdego człowieka, mówi bowiem o jego marzeniach, dążeniach, ale także o lęku i pragnieniu zachowania człowieczeństwa. W sposób ciepły, okraszony niebanalną autoironią ukazuje swych bohaterów w sposób autentyczny i niewymuszony. Tak jak młodego mężczyznę z utworu „Jak zjadłem psa", który po trzyletniej służbie w rosyjskiej marynarce wojennej wraca do rodzinnego domu. Do domu i rzeczywistości, które w jego oczach mocno zmieniły się w czasie nieobecności. Sytuacja skłania go do snucia różnych przemyśleń – zabawnych, sentymentalnych, refleksyjnych.

Mateusz Załuska doskonale przemyślał tekst. Oglądając jego występ widz odnosił wrażenie, że mówi o sobie, o sobie jako marynarzu, powracającym do domu." 

Pełen tekst: 
sandomierz.gosc.pl/doc/3793810.Mateusz-w-zyciowej-roli

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 401