Pokaz filmu „FC Roma” i spotkanie z jego reżyserem Tomasem Bojarem

Wydarzenie archiwalne
Poniedziałek, 27 listopad 2017 18:00 WOLNY
Adres:

Rynek 25/26, Sandomierz

Zapraszamy Państwa na spotkanie z reżyserem filmu dokumentalnego „FC Roma” Tomasem Bojarem w poniedziałek 27 listopada o godzinie 18:00 w kawiarni ILUZJON – Sandomierz, Rynek 25.

Tomáš Bojar (1981) ukończył politologię, prawo i etykę (doktorat) na Uniwersytecie Karola w Pradze. Od ponad dekady zajmuje się kinem, zaczynał jako scenarzysta, a z czasem został również reżyserem i producentem filmowym (prowadzi własną firmę producencką Cinema Arsenal). Do tej pory zrealizował trzy filmy - „Czech RAPublic” (2008), „Two Nil” (2012) czy właśnie „FC Roma” (2016). Obecnie kończy pracę nad kolejnym dokumentem zatytułowanym „Breaking News” (2018), a wraz z Zuzaną Kirchnerovą realizuje serial telewizyjny „The Magnificent Five”, który zostanie wyemitowany w czeskiej telewizji już na początku przyszłego roku.

Poniedziałki w Iluzjon Art Cafe to pokazy filmów dokumentalnych w ramach KineDok.Lato-Jesień. W najbliższy poniedziałek 27 października przyjrzymy się drużynie piłkarskiej, z którą … nikt nie chce grać. W 2015 roku do rozgrywek najniższej czeskiej ligi piłkarskiej dopuszczony został wyjątkowy klub: FC Roma, który składa się wyłącznie z graczy narodowości romskiej. Mimo, że każdy miłośnik piłki nożnej zna kampanię UEFA „Powiedz NIE rasizmowi”, wciąż są miejsca, gdzie nie wszyscy piłkarze są równo traktowani na boisku. Mniejszość romska nie cieszy się dużym poparciem w Czechach, dlatego inne kluby nieustannie odmawiają gry z drużyną romską. FC Roma większość meczy wygrywa więc… walkowerem. Film pokazuje niesamowitą siłę, z jaką trener drużyny i jeden z graczy starają się przekonać inne kluby do stoczenia prawdziwej walki na boisku.

Pokaz odbywa się w ramach KineDok, projektu który promuje dostęp do kina dokumentalnego, rzadko bądź z trudem osiągalnego poza obiegiem festiwali międzynarodowych. KineDok działa jak klub filmowy i alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. W ramach tego projektu nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne. Filmów tych nie zobaczymy w kinie ani w telewizji, są to tytuły, które jeżdżą po świecie na międzynarodowe festiwale ale dzięki platformie KineDok. Lato-Jesień mogą je poznać także Sandomierzanie i to zupełnie za darmo. Pokazy odbywają się w 28 miejscach w Polsce, partnerem KineDok. Lato-Jesień w Sandomierzu jest Iluzjon Art Cafe.

Inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Creative Europe Media, Visegrad Fund, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1211