Rockowe Mikołajki 2016 - TURBO & INTERNAL QUIET

Wydarzenie archiwalne
Czwartek, 15 grudzień 2016 19:00 BILETOWANY
Adres:

Centrum Rekreacji MOSiR, ul. Portowa 24, 27-600 Sandomierz

TURBO – jeden z najbardziej znanych, cenionych i najdłużej działających zespołów polskiego hard & heavy wyrusza na kolejną, obejmującą docelowo swym zasięgiem blisko czterdzieści lokalizacji prestiżową trasę pod szyldem ‘Back To The Past’, na której Zespół wykona w całości materiał z kultowego krążka ‘Kawaleria Szatana’ w trzydziestą rocznicę ukazania się pamiętnego albumu jak również obszerny przekrój dokonań z dotychczasowego dorobku  Zespołu i wszystkie hity.

Inauguracją tegorocznego tournee będzie występ na festiwalu ‘Książ Rock Zone’ w Książu Wielkopolskim, po którym TURBO zaprezentuje ‘Kawalerię…’ w całości w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie kraju, w tym rownież w Sandomierzu.

Koncert towarzyszący trasie koncertowej zespołu Turbo odbędzie się w Sandomierzu w ramach corocznych Rockowych Mikołajek 15 grudnia br. o godz. 19.00 w Centrum Rekreacji (ul. Portowa 24).

Gościem specjalnym trasy TURBO jest INTERNAL QUIET, natomiast supportem w Sandomierzu będzie grupa STRZYGA.

Bilety w cenie 35 zł przedsprzedaż, 45 zł w dniu koncertu będzie można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 20 w Sandomierzu).

Szczegółowe informacje już niebawem.

***

Zarejestrowana na przełomie 1985 i 1986 roku w poznańskim studiu nagraniowym Giełda‘Kawaleria Szatana’ była  dla grupy TURBO i polskiej muzyki heavy metalowej wielkim przełomem. Legendarna płyta po dziś dzień uchodzi za kamień milowy w historii dokonań ciężkiej muzyki metalowej we wschodniej Europie i jest powszechnie uważana przez krytyków i fanów za najlepszą i najważniejszą heavy metalową produkcję lat 80-tych w Polsce. Płyta ukazywała TURBO w najlepszym metalowym wydaniu – stawiające na świeże i niebanalne pomysły, profesjonalne i muzycznie skupione, egzekwujące poszczególne riffy z doskonałym rezultatem.

Nowoczesny na tamte lata, ultra profesjonalny heavy metal przyniósł zespołowi absolutne przewodnictwo na krajowym rynku wśród zwolenników ciężkiego i agresywnego brzmienia. Dzięki niej TURBO w szybkim tempie zdobyło rzesze fanów i otrzymało wiele propozycji koncertowych na prestiżowych festiwalach (m.in. „METALMANIA 86 i 87″, „ROCKOWISKO 86″), w niczym nie odstając od zachodnich gwiazd pokroju HELLOWEEN, RUNNING WILD czy OVERKILL. Konsekwencją tych poczynań dla TURBO były znakomite recenzje w prestiżowych wydawnictwach typu ‘Kerrang’, liczne koncerty poza granicami kraju oraz kontrakty z Metal Mind Productions i zachodnią Noise Records, wówczas jedną z najważniejszych wytwórni metalowych w Europie.

Dziś po trzydziestu latach od premiery ‘Kawalerii’ chcąc upamiętnić ten szczególny okres w historii polskiej muzyki metalowej muzycy TURBO postanowili wykonać kultowy materiał w całości od początku do końca na nadchodzących koncertach, co nastąpi PO RAZ PIERWSZY W HISTORII w ramach koncertowego tournee Zespołu.

***

Zespół Turbo powstał w styczniu 1980 roku w Poznaniu i był kontynuatorem dokonań zespołów STRESS i HEAM. Wówczas TURBO występowało jako kwartet. W czerwcu tego samego roku, we wrocławskim studiu radiowym, został zarejestrowany debiutancki materiał w postaci pięciu utworów, z których dwa „W środku tej ciszy” oraz „Byłem z tobą tyle lat” ukazały się na pierwszym singlu. Pierwszy koncert odbył się 23 kwietnia 1980 roku w studenckim klubie, TROPS w Poznaniu, następny na „MIĘDZYNARODOWEJ WIOŚNIE ESTRADOWEJ” również w Poznaniu. Po świetnie przyjętym występie TURBO zostało zaproszone przez organizatorów do wzięcia udziału w pierwszym festiwalu muzyki rockowej „JAROCIN 80″.

Pod koniec 1980 roku ,zrealizowano kolejną sesję nagraniową rejestrując utwory: „Śmiej się błaźnie”,  „Taka właśnie jest muzyka”, „Jeszcze jeden papieros” oraz „Fabryka keksów”.Ten ostatni utwór, autorstwa Zbigniewa Hołdysa stał się pierwszym  dużym  przebojem zespołu .Od początku TURBO oscylowało w kierunku hard rockowym, biegiem lat coraz bardziej udoskonalając styl w oparciu o kolejne metalowe trendy. Jednocześnie cały czas udawało sie grupie zachować własny, charakterystyczny styl.

W 1982 roku skrystalizował się pierwszy w miare stabilny skład zespołu. Do Hoffmanna i Anioły dołączyli wówczas młodzi poznańscy muzycy: Grzegorz Kupczyk (voc.), Andrzej Łysów (git.) i Piotr Przybylski (bas). W tym składzie nagrano słynne „Dorosłe dzieci”, które stały się tytułowym utworem debiutanckiej płyty TURBO wydanej przez POLTON.Utwór „Dorosłe dzieci” stał się nie tylko jednym z najważniejszych i największych przebojów 1982 roku, ale i całej polskiej muzyki rockowej.

W 1983 debiutancka płyta długogrająca „DOROSŁE DZIECI” stała się dużą sensacją. Niezwykłe nowatorstwo aranżacyjno-kompozytorskie i wielka bezkompromisowa energia wyniosły „TURBO” na szczyt sławy. Inne wielkie przeboje z tego okresu to „Ach, nie bądź taki śmiały”, „Pozorne życie”, „Coraz mniej”, „Szalony Ikar”.

W 1983 roku w lipcu do zespołu dołącza basista Bogusz Rutkiewicz  a w 1984 roku perkusista Alan Sors. Jak okazało się po latach był to najlepszy wówczas i  już dziś określany jako ,,legendarny” składu TURBO.

W 1985 roku nakładem Klubu Płytowego „RAZEM” ukazuje się drugi longplay zespołu pt: „SMAK CISZY”. Poza utworem tytułowym znalazły się tam również lansowane na listach przebojów „Już nie z Tobą”, „Cały czas uczą nas” oraz „Wszystko będzie OK”. Do dwóch pierwszych utworów zostały zrealizowane teledyski a utwór ,,Smak ciszy”i ,,Jaki był ten dzień” stały sie kolejnymi wielkimi przebojami. Na płycie widać było rozwój zespołu. Twarde brzmienie, dobre rockowe kompozycje, świetne gitarowe solówki umacniają pozycję zespołu na polskim rynku muzycznym. Zespół zostaje zaproszony min.do występu na festiwalu „ROCK ARENA” gdzie wystapil z całą polska czołówka rocka oraz zachodnimi zespołami: „HANOI ROCKS” i „PRETTY MAIDS”. Zespół dużo wówczas koncertował i występował robionych z dużym rozmachem programach-koncertach telewizyjnych.

W 1986 roku wychodzi płyta , uważana przez krytyków i fanów za najlepszą i  najważniejszą „heavy metalową” płytą lat 80-tych w Polsce, „KAWALERIA SZATANA”. Płyta  była  dla zespołu i polskiej muzyki heavy metalowej wielkim przełomem. Nowoczesny, ultra profesjonalny Heavy Metal przynosi zespołowi absolutne przewodnictwo na krajowym „heavy metalowym” rynku. Zespół otrzymuje wiele propozycji koncertowych na dużych festiwalach! (m.in. „METALMANIA 86″, „ROCKOWISKO 86″),w niczym nie odstając od występujących na festiwalu zachodnich gwiazd typu Killer czy Alaska. Od tego momentu Turbo w szybkim tempie zdobywa coraz liczniejsze rzesze fanów, podpisuje kontrakt z „Metal Mind Produtions” oraz wspólnie z TSA i Katem zostaje uznany „wielką trójcą” polskiego metalu.

Rok 1987 to występ na kolejnej „METALMANII 87” wspólnie z takimi gwiazdami „heavy metalu” jak: „HELLOWEEN”, „RUNNING WILD”, „OVERKILL”. W tym też roku wychodzi nowy rewelacyjny krążek grupy pt. „OSTATNI WOJOWNIK”. Ostry, oszalały thrash metal otwiera zespołowi drogę do podpisania kontraktu z niemiecką wytwórnią płytową „NOISE RECORDS”, najważniejszą wytwórnią metalową w Europie . Kontrakt przez polskie media określany „kontraktem stulecia”, doprowadza do wydania anglojęzycznej wersji „OSTATNIEGO WOJOWNIKA” pt. „LAST WARRIOR”. Płyta ukazuje się na całym świecie i zostaje bardzo pochlebnie przyjęta przez światową prasę muzyczną m.in. „Kerrang”, Metal Hammer”, „VOX” i „Metal Blade”. Porównanie „TURBO” ze startującą wówczas brazylijską „SEPULTURĄ” i oceny nie niższe w recenzjach niż płyt ,,Judas Priest”" czy ,,Iron Maiden”"  przyniosło zespołowi niemały splendor. Po kolejnej „METALLMANII 88″, gdzie „TURBO” występuje z takimi sławami jak „RAGE” czy „KREATOR”, zespół, wyjeżdźa na drugą już (pierwsza w 1987r) miesięczną trasę po Czechosłowacji.Odbywa tam serię koncertów na stadionach u boku czeskiej legendy metalu ,,CITRON”.Zaraz po powrocie ,zostaje zaproszony do odbycia wspólnej trasy po Węgrzech z ówczesną mega gwiazdą  „KREATOREM”. Było to ogromne wyróżnienie dla zespołu który stał się wizytówką polskiego metalu. Potwierdzają to entuzjastycznie przyjęte koncerty na największych w latach 80-tych festiwalach muzyki rockowej w Europie środkowej – JAROCIN 87 oraz JAROCIN 88. Zaczynające się w nocy koncerty dla 20 tysięcznej publiczności, z licznymi bisami kończyły się nad ranem gruntując pozycję TURBO.

W 1988 roku wychodzi  koncertowa płyta zespołu, pt. „ALIVE”. Płyta, która jest zapisem koncertu z „metalowego” festiwalu „METALMANIA 87″, udowadnia przynależność „TURBO” do światowego grona bandów spod znaku „młota!”. Niestety problemy zespołu z paszportami, brak w związku z tym dyspozycyjności itp., doprowadza do zerwania kontraktu z wytwórnią NOISE i nie dochodzą do skutku pierwsze za żelazną kurtyną koncerty min. z Slayerem i Sepulturą.

Rok 1989 to kolejny album pt. „EPIDEMIC”, który wychodzi nakładem włoskiej firmy płytowej „METALMASTER” i kolejne koncerty w całym kraju, a także ukazanie się płyty „A Live!” (Tonpress). Nastąpiły również bardzo istotne zmiany personalne. Grupę opuścił Bogusz Rutkiewicz, a na jego miejsce wszedł Robert Friedrich (lider początkującego wówczas „Acid Drinkers). Niedługo później zespół opuszcza Grzegorz Kupczyk i Andrzej Łysów.Na zlecenie TVP, TURBO realizuje muzykę do filmu Andrzeja Szczygła „Red Inter Show”, traktującego o powstaniu i upadku ustroju komunistycznego.

W 1990 na festiwalu w Jarocinie Turbo pojawia się już jako kwartet. W 1990 roku, już w nowym składzie, wychodzi kolejny znakomity album (niestety tylko jeden) pt. „DEAD END” w kolejnej zachodniej wytwórni płytowej „MUSIC FOR NATION” w Londynie. Jest to najcięższy materiał, jaki powstał w tamtych latach w Polsce. Zespół znalazł się w znakomitym towarzystwie takich sław jak: „EXODUS”, „DESTRUCTION”, „METALLICA”, ”SLAYER”, „VENOM”, „VOIVOD”, „CELTICFROST”, „HELLOWEN”, „AGENTSTELL”, „SODOM”, „ANTHRAX”, „DEATH”, „DEATH ANGEL” i wiele innych. Nagrania z tej płyty znalazły się również na krążkach z serii „SPEED KILLS” wydanych przez „MUSIC FOR NATION”. Dla „TURBO”, które  miał się rozpocząć nowy „światowy” etap w karierze,przygotowana była trasa po Europie z zespołem „EXODUS” – 46 koncertów.Niestety  z niewiadomych do dziś przyczyn nie odbyła się.Za to odbył się jedyny wówczas koncert za żelazna kurtyną w Wiedniu.

W 1991 roku „TURBO” zagrało jeszcze trzy koncerty z gigantem metalu, jakim była już „SEPULTURA”. Brak spodziewanych dalszych rezultatów promocyjnych ze strony wytwórni METAL MIND PRODUCTIONS spowodował rozpad „TURBO” w połowie 1991 roku. W 1992 roku wychodzi ostatnia płyta TURBO w latach 90-tych pt. „ONE WAY”.

Przymiarki do reaktywowania zespołu trwały od 1993 roku, nie przynosząc jednak żadnego efektu. W tym czasie muzycy udzielają się min.w zespołach Non Iron, Kazik Na Żywo.

W 1994 roku dochodzi do spotkania muzyków ze starego składu „TURBO”, na którym to zostaje podjęta oczekiwana przez fanów decyzja o reaktywowaniu grupy w legendarnym składzie.

16 września 1995 roku odbył się pierwszy po latach występ  TURBO, który miał miejsce w Poznaniu, podczas koncertu „Back to School”. Znakomite przyjęcie ponad dwu tysięcznej publiczności sprawia, że z dniem 1 stycznia 1996 zespół TURBO postanawia wznowić działalność w swoim najmocniejszym składzie: Grzegorz Kupczyk (voc.), Wojciech Hoffmann (git.), Bogusz Rutkiewicz (bas) Tomasz Goehs (perk.)oraz nowy członek zespołu: gitarzysta Marcin Białożyk . Od początku 1996 roku zespół gra pojedyncze koncerty, a 23 lutego rejestruje materiał na planowaną płytę koncertową podczas koncertu „Giełda – Live” w studiu radiowym Radia Merkury w Poznaniu. Płyta jednak do dziś nie ukazała się.

W tym czasie Turbo udziela się bardzo okazjonalnie, muzycy zajęci byli też innymi projektami muzycznymi.Ten stan trwał do 1999 roku.

Wówczas to,  MMP wznawia całą dyskografię zespołu na CD, w tym też roku zespół został zaproszony do udziału w kolejnej edycji Metalmanii. Koncertem na międzynarodowych festiwalach „METALMANIA 1999” oraz „TRASHEEM ALL FESTIWAL 2000” TURBO powala publiczność swoją „młodzieńczą” energią i jak przed laty najwyższym poziomem wykonawczym. Zachęceni muzycy zaczynają pracę nad premierowym materiałem na swoją nową i pierwszą od ponad dziesięciu lat (w  tym składzie) płytą.W związku z tym zespół podpisuje kontrakt Z METAL MIND PRODUCTION. Zespół odbywa wówczas pierwszą od lat trasę koncertową po największych miastach w Polsce,  a towarzyszył mu jako gość specjalny  inny gigant metalu VADER.

Płyta pt. „AWATAR” ukazuje się w maju 2001 roku. Album zaszokował postępem jaki muzycy poczynili w swojej edukacji muzycznej. Fani dostali rewelacyjnie i nowocześnie zrealizowany album. Muzycy udowodnili, iż są w stanie nadal grać i to bardzo nowocześnie. Udowodnili również, ze nie „zjadają własnego ogona”. Płyta ta zyskała uznanie większości redaktorów różnych czasopism muzycznych i krytyków muzycznych. Za „AWATAR” zespół dostał też nominację do FRYDERYKÓW 2002, została również PŁYTĄ ROKU 2001 w METAL HAMERZE a  ,,Upiór w operze” najlepszym utworem roku. Również fani w większości przyjęli tę płytę z zadowoleniem. Płyta ukazała się także w Niemczech, Francji, Japonii, Holandii i USA. Do utworu „ARMIA” został również nakręcony teledysk.

Rok 2003 to kolejny  pracowity rok, zespól zawitał też min na bardzo udany koncert do Paryża.

16 grudnia 2003 roku, podczas koncertu w poznańskim klubie BLUE NOTE, TURBO zarejestrowało akustyczny materiał, który ukazał się niedawno jako samodzielna płyta w dyskografii zespołu.

W styczniu 2005 roku ukazuje się kolejna płyta w dorobku zespołu TURBO pt: „TOŻSAMOŚĆ”. Materiał jest powrotem do klasycznego, rockowo metalowego stylu grupy z połowy lat 80-tych. Płyta zdobywa duże uznanie zarówno u fanów jak i krytyków muzycznych w Polsce. Według prestiżowego czasopisma GITARA I BAS zostaje najlepszą gitarową płytą w Polsce za rok 2005 w kategorii „hard and heavy”! Promocję materiału TURBO rozpoczęło udziałem w METALMANII rejestrując również materiał na pierwsze samodzielne DVD zespołu, które uświetniło 25 rocznicę powstania zespołu. Materiał ukazał się na początku 2006 roku nakładem firmy METAL MIND. Na zaproszenie TVP, TURBO wystąpiło no FESTIWALU JEDYNKI SOPOT 2005 wykonując z orkiestrą Wiesława Pieregorulki swój największy przebój „Dorosłe Dzieci”.

W kwietniu 2007 roku, zaraz po trasie koncertowej ,METAL MARATHON” z zespołu odszedł Grzegorz Kupczyk.Na jego miejsce przyjęty został wokalista Tomasz Struszczyk, z nim w składzie zespół obecnie koncertuje. Wiosną 2008 roku zarejestrowano z nowym wokalistą w nowej wersji utwór ,,Szalony Ikar ” który gości obecnie w wielu stacjach radiowych.2 września 2008 roku wychodzi długo oczekiwany  box 13 płyt ,,Turbo Anthology 1980-2008″ z wszystkimi oficjalnymi albumami zespołu oraz wieloma nigdy wcześniej nie publikowanymi nagraniami.

W kwietniu 2009 po powrocie z koncertów w Niemczech  zespół rozpoczął nagrywanie kolejnej płyty ,,Strażnik Światła” której premiera odbyła się jesienią 2009 i została uznana za najlepszą płytę zespołu od wielu lat. Płyta ta została kolejnym albumem zespołu nominowanym do FRYDERYKÓW 2010.

Zespół oprócz wielu koncertów, miał okazję zagrać rownież na prestiżowym, transmitowanym przez tv na żywo koncercie ,,Droga do wolności” wraz z plejadą najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka.

Rok 2010 był rokiem jubileuszu 30-lecia powstania zespołu i został uczczony przez zespół ogólnopolska trasą koncertową z finałowymi koncertami w Warszawie i Poznaniu. W tym ostatnim mieście w koncercie uczestniczyli byli członkowie zespołu.Był to też rok wzmożonej działalności koncertowej, w tym trasa z koncertami w wersji akustycznej. Rok 2011 to dalsze koncerty oraz zmiana na stanowisku perkusisty. Po latach wrócił do zespołu Mariusz Bobkowski, który już grał w 2001-2002 roku w zespole. W tym składzie zespół przygotował materiał na koleją płytę „Piąty Żywioł” która osiągnęła czołowe miejsca na listach sprzedaży płyt w Polsce a zespół TURBO zdobył czołowe miejsca w rankingach i podsumowaniach najbardziej prestiżowych magazynów i portali w Polsce za rok 2013.

W ramach promocji albumu TURBO dało niezliczoną ilość koncertów w kraju, jak również dwa doskonale przyjęte występy na Muskelrock Festival (Szwecja) i Headbangers Open Air w Niemczech. Klasę koncertową zespołu doskonale potwierdza kolejne wydawnictwo DVD „In The Court Of The Lizard” (premiera w październiku 2014 nakładem MMP) ukazujące zespół Wojciecha Hoffmana w szczytowej formie estradowej.

Obecna trasa TURBO związana jest z obchodami 35-lecia istnienia zespołu. W ramach tournee na koncertach muzycy prezentują specjalnie przygotowany 2-godzinny program obejmujący wybór dokonań z  całego dorobku TURBO, w tym legendarne utwory dotychczas nigdy nie prezentowane na żywo.

Okrągła rocznica 35-lecia zbiega się także z wydaniem pierwszej w historii gry planszowej o muzyce metalowej ‘Thrash ‘N Roll”, której to zespół TURBO jest główną gwiazdą i twarzą kampanii promocyjnej.

TURBO 2016 występuje w składzie:

Tomasz Struszczyk – wokal
Wojciech Hoffmann – gitary
Bogusz Rutkiewicz – gitara basowa
Mariusz Bobkowski – perkusja

TURBO w sieci:

turbo.art.pl
www.facebook.com/Turbo.Band.official
www.facebook.com/WojciechHoffmannOfficial

***

Zespół INTERNAL QUIET powstał w maju 2011 roku w Aleksandrowie Łódzkim z inicjatywy Sławomira Papisa (gitara prowadząca) i Andrzeja Kostrzewy (bass). W latach 2011-2013 grupa zagrała kilkanaście koncertów, dzięki zdobyła niezbędne doświadczenie sceniczne i klubowe. Przełomowym momentem dla INTERNAL QUIET okazał się festiwal ‘Summer Dying Loud’ w 2012 roku, gdzie zespół prezentując jeszcze instrumentalne wersje swoich nagrań otrzymał doskonałe  recenzje od publiczności jak i zgromadzonych mediów. Od tamtego okresu zespół zdążył zagrać wspólne koncerty z takimi zespołami jak Turbo, Hunter, Virgin Snatch, Mech, Riverside, Dezerter i wiele innych.

INTERNAL QUIET  prezentuje intrygującą muzykę z pogranicza hard rocka, klasycznego metalu, melodic rock/AOR z domieszką rocka progresywnego o gęstym brzmieniu gitar i sekcji rytmicznej wspartych nietuzinkowym wokalem. Grupa czerpie inspiracje i energię z amerykańskiej i europejskiej szkoły grania progressive power spod znaku Stratovarius, Queensryche, Pretty Maids, Journey.

Debiutancki krążkek zespołu ‘When The Rain Comes Down’ ukaże się wczesną jesienią 2016.

INTERNAL QUIET wystąpi w składzie:

Sławek Papis – gitara
Dominik Kalisz – gitara
Mateusz Stołowski – bas
Radek Jarzyna– perkusja
Dawid Roźniakowski – instrumenty klawiszowe
Maciej ‘Rocker’ Wróblewski – wokal

INTERNAL QUIET w sieci:
internalquiet.com 
facebook.com/internalquiet.fanpage

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1133