Sandomierskie Spotkania z Kulturą: Rumunia

Wydarzenie archiwalne
Czwartek, 23 listopad 2017 18:00 WOLNY
Adres:

Rynek 1, Sandomierz

Niezależna Inicjatywa Kulturalna we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Sandomierskie Spotkania z Kulturą”.

Temat: RUMUNIA
Termin: 23.11.2017, godz. 18.00
Miejsce: Lapidarium pod Ratuszem w Sandomierzu

Wstęp wolny!

***

Urszula i Artur Jedynak, czynni zawodowo archeolodzy związani z regionem świętokrzyskim. Podróżują rodzinnie z dziećmi, głownie po krajach Europy środkowo- i południowowschodniej. W swoich wyjazdach, z racji pasji zawodowej, poszukują zabytków kultury, najczęściej tych najstarszych i rzadko odwiedzanych przez turystów.

Zapowiedź spotkania:

„Spotkanie poświęcimy krajowi, który jest bardzo bliski geograficznie (od południowej granicy Polski o zaledwie 100 km w linii prostej i 4,5 godz. jazdy samochodem), a Polakom prawie zupełnie nieznany. W prezentacji opowiemy o naszych podróżach do Rumunii, które odbyliśmy od 2011 roku. Będzie to podróż przez niemal wszystkie regiony tego kraju, które różnią się od siebie nie tylko krajobrazem, ale i kulturą.

Rumunia może pochwalić się wyjątkowymi na skalę europejską zabytkami kultury jak i obiektami przyrodniczymi. Zaprezentujemy m. in. wpisane na listę światowego dziedzictwa drewniane cerkwie Maramureszu, średniowieczne zamki i warowne kościoły Siedmiogrodu, pozostałości starożytnych greckich i rzymskich miast w Dobrudży i Transylwanii, malowane monastyry Bukowiny oraz dawne kopalnie złota i soli w Karpatach. Odwiedzimy także miejsca ciekawe pod względem przyrodniczym, których nie brakuje w Rumunii, np. krasowy płaskowyż Padisz, wygasły wulkan w górach Bodoc czy karpackie wodospady i słone źródła. W naszej prezentacji nie zabraknie także akcentów polskich, jako że związki między naszymi krajami mają już ponad 600-letnią tradycję.”

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 962