Spotkanie z Joanną Siedlecką

Wydarzenie archiwalne
Poniedziałek, 28 listopad 2016 18:00 WOLNY
Adres:

Kino Starówka, Rynek 25/26, 27-600 Sandomierz

Księgarnia Literacka im. Sióstr Chodakowskich, Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają na spotkanie z Joanną Siedlecką autorką książki „Biografie odtajnione”, które odbędzie się 28 listopada o godz. 18.00 w „Kinie Starówka” (Rynek 25/26).

Joanna Siedlecka to autorka wielu głośnych, wznawianych biografii polskich pisarzy, m.in. „Jaśnie panicza” o Witoldzie Gombrowiczu, „Mahatmy Witkaca” o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czy „Pana od poezji” o Zbigniewie Herbercie.

W "Biografiach odtajnionych" przedstawia dramatyczne losy pisarzy, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które nie były przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami, pułapką.

Pisarka o swojej najnowszej książance:
"Tę książkę chciałam napisać głównie o tym, co komunizm robił z pisarzami". - stwierdziła autorka. - "Niszczono ich, zmuszano do zamilknięcia czy do emigracji, rekwirowano książki, ale niszczono także życie osobiste - zdrowie, rodzinę, przyjaźń, dom, który nie był przystanią, a miejscem nafaszerowanym podsłuchami, gdzie SB zbierała informacje. (...) Władza wykorzystywała do swoich celów w sposób cyniczny dane wrażliwe, zbierała informacje. Tworzyła różowe kartoteki". (..)

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 512