Warsztaty starych kolęd i pieśni tradycyjnych

Wydarzenie archiwalne
Wtorek, 27 grudzień 2016 16:30 WOLNY
Adres:

Sandomierskie Centrum Kultury, Rynek 25/26, 27-600 Sandomierz

Sandomierskie Centrum Kultury oraz Aleksandra Członka zapraszają na warsztaty starych kolęd i pieśni tradycyjnych, które odbędą się w dniach 27 i 28 grudnia w godz. 16.30 – 18.30 w salce wokalnej Sandomierskiego Centrum Kultury (Rynek 25/26).

Podczas warsztatów będzie można zapoznać się z historią kolędowania w Polsce oraz dowiedzieć się, czym kolęda była niegdyś. Uczestnicy poznają bardzo stare kolędy „życzące”, późniejsze kolędy nawiązujące do Biblii, w formie pieśni dziadowskich, nieznane powszechnie i nieśpiewane obecnie w kościołach oraz nauczą się krótkich rymowanek na „szczodraki”. Zapoznają się też ze zwyczajami i przesądami okresu okołobożonarodzeniowego, w które niegdyś wierzono w okolicach Sandomierza.
W dniu 28 grudnia dodatkowo uczestnicy warsztatów poznają polskie pieśni obrzędowe, weselne, okolicznościowe oraz dziadowskie.
Warsztat starych kolęd i pieśni tradycyjnych poprowadzi Aleksandra Członka - stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 realizująca projekt pt. "Pieśni przekazane - pieśni niezapomniane", wokalistka i instrumentalistka w projektach muzycznych: Kipikasza oraz Dziadowski Projekt.
Jest uczennicą wielu Mistrzów muzyki tradycyjnej. Od kilku lat prowadzi badania terenowe na polskich wsiach, dlatego większość z pieśni, które przekazuje podczas warsztatów, pochodzi z jej zbiorów.
Wstęp na warsztaty jest wolny. 
Serdecznie zapraszamy śpiewających i początkujących, wszystkich zainteresowanych starymi zwyczajami z naszego regionu i pieśniami tradycyjnymi.
Miejsce: Sandomierskie Centrum Kultury, Rynek 25/26 (salka wokalna pod Kinem Starówka).
Warsztaty realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1083