Wystawa pt. "Sandomierz na papierze i płótnie"

Wydarzenie archiwalne
Poniedziałek, 03 lipiec 2017 17:30 WOLNY
Adres:

Port Kultury, Portowa 24, Sandomierz

Sandomierskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wystawę "Sandomierz na papierze i płótnie" zorganizowanej w Porcie Kultury, przy ul. Portowej 24. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z zakresu malarstwa, grafiki i fotografii, ukazujące niezwykłe zabytki i zakątki pięknego Sandomierza. Będzie można zobaczyć fotografie Tomasza Bartosika, Patryka Goszczyńskiego, Piotra Grudnia - GruP i Anny Osemlak, akwarele Anny Kaweckiej-Kwiecień, płótna Kazimierza Mojduszki, grafiki Michała Mojduszki oraz prace uczestniczek pleneru Domu Pracy Twórczej ,,Alicja” w Sandomierzu: Anny Malickiej i Weroniki Żurowskiej.

Wernisaż: 3 lipca 2017 r., godz. 17:30.

Miejsce wystawy:
Port Kultury
ul. Portowa 24 w Sandomierzu
tel. 15 644 50 74

Wystawa czynna: 3-20.07.br.

***

Tomasz Bartosik - rozpoczął swoją przygodę z klasyczną fotografią w 2015 roku. Początkowo zabawa z czasem zamieniła się w pasję. Swoje prace wykonuje metodami srebrowymi na filmach 35 mm i 120 mm. W swoim warsztacie wykorzystuje aparaty PRAKTICA MTL 5 oraz HASSELBLAD 500C. Autor głównie zajmuje się tworzeniem portretów, aczkolwiek w związku z wystawą "Sandomierz na papierze i płótnie" postanowił stworzyć serię prac plenerowych. Materiały powstały przy użyciu specyficznej techniki rejestracji obrazu w świetle podczerwonym. Dzięki zastosowanej metodzie zdjęcia uzyskały wyjątkowy, dramatyczny charakter. Celem serii powstałych prac było ukazanie Sandomierza w sposób alternatywny, odmienny od utartych schematów postrzegania miasta wyłącznie w sposób historyczny.

Patryk Goszczyński - fotograf z zamiłowania i zawodowo, artysta fotografik Fotoklubu RP. Fascynuje go kształt, czas, symbole i ironia osadzone w małomiasteczkowej codzienności. Fotografię traktuje jako formę ekspresji oraz medium w komunikacji, których granice istnieją tylko umownie. Bliski jego eksploracjom jest hiperrealizm zwłaszcza w kontekście polskiej prowincji. Twórczo zajmuje go dostrzeganie emocji w pozornie zwykłym krajobrazie w jakimś stopniu ironizującym rolę człowieka jako jego twórcy. W pracy wykorzystuje przeważnie techniki fotografii analogowej. W 2011 roku zadebiutował wystawą „…z pogranicza”, brał także udział w zbiorowej wystawie STPF pt. „Nie-wierna rzeka”. Od tego czasu działa nieprzerwanie uczestnicząc w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego dorobek to około 20 wystaw. Prace Patryka, które przedstawiają jego rodzinne miasto można zobaczyć na stronie Urzędu Miasta Sandomierz. Obecnie prowadzi także Warsztaty Fotograficzne dla Portu Kultury – SCK.

Piotr Grudzień - GruP - Dlaczego robię zdjęcia? Odpowiedź jest prosta - bo lubię.
Lubię patrzeć w niebo... w chmury... w słońce... Lubię marzyć...
Na zdjęciach utrwalam piękno i prawdę otaczającego mnie świata...
Naciskając spust migawki, choć na chwilę zatrzymuję czas...

Anna Kawecka-Kwiecień – ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne na kierunku konserwacja rzeźby. Nigdy nie sądziła, że poświęci się akwareli, uważając, że w tej dziedzinie ma zbyt ciężką rękę. Akwarela bowiem to światło, woda (dużo wody!), lekkość, wrażenie, złudzenie. To laserunek, czyli przejrzystość, a właściwie przeźroczystość. Sama o sobie mówi, że maluje zbyt gęsto i sucho. Nazbyt ekspresyjnie. Trudno jej bowiem okiełznać własny temperament, ograniczając kolor i utrzymać tzw. reżim akwarelowy. Od czasu do czasu porzuca więc akwarelę na rzecz akryli i pasteli. Szczególnie malowanie pastelami sprawia jej dużo radości i daje wiele satysfakcji.
Anna wspomina czasy, kiedy na Rynku w Sandomierzu plenerowali młodzi adepci "plastyka" czy studenci malarstwa, a dzisiejszy mur ,,Kordegardy” oblepiony był ich pracami, najczęściej były to akwarele...

Anna Malicka - urodziła się w Krakowie 18.05.1982 roku. Uczęszczała do XVII Liceum w Krakowie w klasie dwujęzycznej, otrzymała stypendium rady regionalnej w Burgundii (Dijon). Maturę zdała w Dijon. Studia i licencjat w Orleanie, na wydziale grafiki. W międzyczasie odbyła rok na wymianie na ASP w Krakowie. Pracuje jako grafik i ilustratorka w Orleanie od 2013 roku. W 2017 roku była na plenerze w Sandomierzu u Pani Alicji.

Kazimierz Mojduszka - jest artystą czerpiącym inspiracje z natury, źródeł historycznych, fotografii, ale przede wszystkim z własnej wyobraźni pozwalającej mu tworzyć prace prawdziwie niepowtarzalne z charakterystyczną dla artysty dynamiką wydarzeń i emocji zamkniętych w ulotności chwili. Kazimierz używa głównie farb olejnych i akrylowych, ale w dużej części korzysta także z innych barwników, które wytwarza własnoręcznie. W swoich pracach wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu, robi z nich ramy lub bezpośrednio je maluje, wydobywając w ten sposób ich unikalną fakturę zamienia je w dzieła sztuki.

Michał Mojduszka – absolwent University for Creative Arts na kierunku Product Design, projektant wzornictwa przemysłowego, pasjonat współczesnych metod produkcji. Docenia bezpośrednią pracę z przemysłem i rzemiosłem - twierdzi, że to najlepszy sposób nauki o technologiach i ich specyfice. Dlatego też stara się uczestniczyć osobiście w dopracowywaniu swych pomysłów w warunkach produkcyjnych dostrzegając w tym doświadczeniu potencjał na tworzenie innowacyjnych i oryginalnych produktów. Prace zaprezentowane na wystawie Sandomierz na papierze i płótnie powstały techniką druku wklęsłego podczas studiów w Maidstone.

Anna Osemlak – o sobie mówi, że fotografuje dla przyjemności, zatrzymując w kadrach to, co akurat zwróci jej uwagę. Swoje pierwsze zdjęcia wykonała aparatem Smiena, później był Zenit i aparaty cyfrowe. Długoletnie zamiłowanie do fotografii przerodziło się w pasję, najchętniej utrwala obiektywem piękno krajobrazu, architektury jak i również stare opustoszałe domy, zamki i pałace, które żyją już swoim życiem... Publikuje również zdjęcia w sieci, uznając to za najłatwiejszy i skuteczny sposób dotarcia do odbiorców: www.facebook.com/anna.osemlak. Członek Sandomierskiego Towarzystwa Pasjonatów Fotografii. W 2015 roku zadebiutowała zbiorową wystawą z okazji 5- lecia STPF. Brała również udział w projekcie "Pasiasty3",plenerowej akcji fotograficznej oraz w II edycji wystawy fotograficznej "Anatomia Rozpadu". W 2016 roku kolejny wernisaż pt: "Dam Ci swoją Biżuterię" - fotografia w przestrzeni, podczas otwarcia "Galerii Otwartej". W 2017 autorska wystawa "Sandomierz - moje miasto". Laureatka wielu konkursów fotograficznych.

Weronika Żurowska - ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i École Supérieure des Arts Plastiques Saint Luc w Brukseli. Z ziemią sandomierską związana przez prababcię, Zofię Świerzyńską-Malanowską, malarkę-hafciarkę. W tym roku, korzystając z zaproszenia pani Alicji Kaszyńskiej, razem z Anną Malicką i Pacyfikiem Rostworowskim, wzięła udział w plenerze w Sandomierzu. Pokazane na wystawie prace to część cyklu rysunkowo-malarskiego pt: "Pocztówki z Sandomierza", ukazującego zaobserwowane sceny na tle charakterystycznych obiektów Sandomierza, na przykład pan z papierosem na tle Bramy Opatowskiej.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1219